7 °C

Esnaf kredisinde %54 büyüyen Şekerbank, daha hızlı koşacak

Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, Şekerbank’ın toplam kredi hacminin yüzde 89’unu üretime; yani çiftçi, esnaf, işletme ve ticari firmalara verilen krediler oluşturduğunu bildirdi

Esnaf kredisinde %54 büyüyen Şekerbank, daha hızlı koşacak

Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, “Esnafımız ve yerel üretim yapan işletme sahipleri, 2014 yılında da bizim için öncelikli oldu. Stratejimize paralel olarak bu alanda sektörün üzerinde büyüme gerçekleştirerek 2014 yılında küçük esnaf kredilerinde yüzde 54 büyüdük. Mikro işletme, esnaf kredilerinin son bir yıllık pazar gelişimi ise yüzde 26 oldu” dedi.

Gökhan Ertürk, toplam kredi portföylerinin yüzde 89’unu ticari krediler; yani tarım, esnaf, işletme, KOBI ve kurumsal kredilerin oluşturduğunu vurgulayarak “Bu alanda sektörde lider konumda bulunuyoruz. ‘Anadolu Bankacılığı’ misyonumuz doğrultusunda, bankacılık hizmetiyle tanışmamış kesimlere özel mikro finansman yöntemiyle krediler sunuyoruz. Bugüne kadar bu kapsamda 24 bin çiftçi ve esnafımızı ilk kez bankacılık hizmetiyle tanıştırdık” ifadelerini kullandı.

Son 3 yılda 40 yeni şube açarak Anadolu’daki şube ağını daha da genişleten Şekerbank’ın 2014 sonu itibarıyla toplam kredi hacmi 15 milyar TL’yi aştı. Şekerbank’ın toplam kredi hacminin yüzde 89’unu üretime; yani çiftçi, esnaf, işletme ve ticari firmalara verilen krediler oluşturdu.

Esnafın iş hacmi artsın, bereketi bol olsun diye tüketicileri mahalle esnafından alışveriş yapmaya davet ettiğimiz her ayın 15’i “Esnaf Günü” ile ilgili çalışmalarını bu yıl da sürdüreceklerini anlatan Ertürk, “Anadolu Bankacılığı’nı misyon edinmiş, esnaf ve küçük işletmelere özel tabana yaygın bankacılıkta köklü bilgi birikimine sahip banka olarak, esnafa fayda sağlayacak birçok işbirliği, proje, ürün ve hizmet ile esnafımızın yanında yer almaya devam edeceğiz.

Sektörümüzün giderek daha çok odaklandığı esnaf bankacılığında, geçmişten gelen bilgi birikimimiz, yerel bankacılıktaki gücümüz, alternatif kredilendirme süreçlerimiz ve Anadolu’daki çoğu yarım asırdır aynı yerde hizmet veren şube ağımızla bu yıl da sektörün üzerindebüyüyeceğiz” açıklamasını yaptı. 

Esnafa 60 aya kadar vade 

Ertürk, “Esnafa özel farklı vadelerimiz ve sektörel bazlı faiz oranlarımız, ara dönem ödemeli taksitli kredilerimiz olduğu gibi, eşit taksitli kredi imkanlarımız da bulunmaktadır” diyerek esnaf kredilerinde 60 aya kadar vade imkanı sunduklarını da vurguladı. 

Turizm sektöründe yer alan esnaf ve işletme sahiplerine yönelik “Turizme Beş Yıldızlı Destek Paketi” ile esnafa ve işletme sahiplerine özel çözümler sunduklarını ifade eden Ertürk, şu ifadeleri kullandı: “Üreten Kart” ürünümüz ile esnafımız, tüm şirket harcamalarını yaparken, aynı zamanda şubeye gitmeden ATM’den kredi başvurusu yapıp, kredi tutarını da ATM’den çekebiliyor. Yine Üreten Kart ile esnafımız, ATM’den işletme hesabına para yatırabiliyor ve aynı gün içinde tek defada 5 bin TL’ye kadar para çekebiliyor. Turizmciden eczacıya, hal esnafından fırıncıya kadar birçok faaliyet alanında işletmelerimizin ve esnafımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Hal esnafı için 'Taptaze Destek Paketi' ve fırıncılara yönelik 'Ekmeğine Destek Paketi'miz ile hal ve fırıncı esnafımızın, tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz."

5 yıldızlı turizm toplantılarıyla 5 bin esnafla buluştu

Sektörel çalışmalara 2014 yılının son çeyreğinde ağırlık vermeye başladıklarını da aktaran Gökhan Ertürk, “Turizm sektörüne yönelik 'Turizme Beş Yıldızlı Destek Paketi'ni geliştirdik. İlk 6 ay ödemesiz dönem içeren 60 ay vadeli yatırım kredileri, elektrik giderlerinde indirim destek paketinin öne çıkan özelliklerinden bazılarını oluşturuyor. Çeşitli turizm bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz 'Beş Yıldızlı Turizm Toplantıları' kapsamında, turizm sektörüyle ilişkili yaklaşık 5 bin esnaf ve KOBİ ile bir araya geldik” diye konuştu. Ertürk, TESK'e bağlı 410 odası ile protokol imzaladıklarını da hatırlattı.

"Üreten Kart" ile portföyü 8 kat büyüdü

Gökhan Ertürk, 2013 yılında her ayın 15’ini “Esnaf Günü” ilan ettiklerini ve geçen yıl da tüketicileri mahalle esnafından alışveriş yapmaya davet ettiklerini hatırlatarak, "2014 yılında esnaf bankacılığı alanında Türkiye ve Avrupa’da bir ilke imza atıp 'Üreten Kart' ürününü sunarak esnaf ve işletme sahiplerinin tüm bankacılık ürünlerini tek bir kartta topladık. Bu ürünümüzle ticari kart adedimizi son 3 ayda yüzde 30 artırdık. 'Üreten Kart' ile bankanın ticari kart portföyü de 2014 yıl sonunda yüzde 783 büyüdü” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.