”Et fiyatlarında bir sorun var”

Mehdi Eker, "Karkas et 14,5 liraya gelirken kıymanın kilosu 30 liraysa bunda bir hata var" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURDUR - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, karkas et 14,5 TL'ye gelirken, kıymanın kilosunun 30 TL olmasında bir hata olduğunu söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Burdur'da düzenlenen "9. Damızlık İnek Yarışması"nı izlemek üzere Burdur'a geldi. Yarışmadan sonra Grand Özeren Otel'de sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Eker, tarım sektörünün sorunlarını dinledi.

Eker, burada yaptığı konuşmada, kendilerinden önce Türkiye'de içinde 50'den fazla büyükbaş hayvan bulunan işletme sayısının yaklaşık 4 bin 300  olduğunu belirterek, bugün bu sayının 18 bin 600'e ulaştığını bildirdi. Bakan Eker, şunları kaydetti:

"Hayvancılık bitti diyenlere soruyorum. Böyle bir şey var mı? Biz geldiğimizden beri 50'den fazla büyükbaş hayvanı bulunan 14 bin yeni işletme kurulmuş. Çok büyüyüp piyasayı istismar etmek isteyenler olabilir, oldu da. Ama onlara karşı el birliğiyle mücadele edip fırsat vermeyeceğiz. Kimse bu memleketin diğer tüketicilerini istismar etmeye kalkmasın."

Türkiye'de kârıyla birlikte 14,5 TL'ye satılan karkas et gelirken kıymanın kilosunun 30 TL olmasını eleştiren Eker, "Karkas et 14,5 liraya gelirken kıymanın kilosu 30 liraysa bunda bir hata var. Sorun var. Hayvanın ne kadar yem yediği, yemin kilosunun kaç para olduğu belli. İsteyenlerle kuruşu kuruşuna hesabını yaparım. Elbette üreticimizi koruyacağız ama 70 milyon tüketicimizi de korumalıyız. Üretici ve tüketiciyi dengede tutmalıyız. Üretim gücünü büyütürken tüketicinin hakkını da yedirmeyeceğiz" dedi.

9. Damızlık İnek Yarışması'nda gençler şampiyonasında üretici Sabri Çelik'e ait Aylin isimli inek, orta yaşlılar şampiyonu Mehmet Ali Varol'un Demet adlı ineği, yaşlılar kategorisinde de Şeref Acar'a ait Başak adlı inek birinci oldu. Tüm kategorilerin birincileri arasında yapılan yarışmada ise Mehmet Ali Varol'a ait Demet isimli inek şampiyon seçildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir