8 °C

Etteki krizi hamsi çözecek

Fiyatı yükselen etin yerini Karadeniz'de bollaşan hamsi alıyor.

Etteki krizi hamsi çözecek

SAMSUN - Karadeniz'de bollaşan ve balıkçı tezgahlarında kilosu 5 TL'den yerini alan hamsi, et ve balık fiyatlarının yüksekliğinden şikayet eden vatandaşın yüzünü güldürüyor.

Kilosu 25 lirayı bulan et fiyatları, 20 lirayı aşan balık fiyatlarıyla hamsiyi umutla bekleyen vatandaşların, hamsinin tezgahtaki yerini almasıyla yüzleri gülmeye başladı.

Kilosu 5 liradan satılan ve vatandaşların 2 liraya kadar düşmesini bekledikleri hamsinin satışlarının da iyi olduğu bildirildi.

Saathane Meydanı'nda balık satışı Hami Şahin, dün gırgırların bol miktarda balıkla kıyıya döndüklerini belirterek, iki gündür bolca hamsi sattıklarını söyledi.

Karadenizliler için hamsinin ayrı bir yeri olduğuna işaret eden Şahin, "Vatandaşlar hamsinin çıkmasını dört gözle bekliyordu. Et ve diğer balık fiyatlarından bunalan vatandaşlar için hamsi hem onların hem bizim yüzümüzü güldürdü. Bu yıl hamsi bol olacak. Hamsi bollaşırsa fiyatların 2 liraya kadar düşer" dedi.

25 bin ton hamsi avlandı

Balık Hali Komisyoncuları Dernek Başkanı Davut Kıyak ise, bu sabah 100 gırgırın 25 bin ton hamsi ile kıyıya geldiğini ve hamsilerin Samsun'un yanı sıra Kayseri, Çorum, Ankara gibi Türkiye'nin pek çok iline gönderildiğini belirtti.

Balıkçıların, diğer balıkların aksine hamsiden para kazandıklarını ifade eden Kıyak, hamsinin bolluğunun balıkçıların da yüzünü güldürdüğünü, bu yıl hamsinin bol olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.