6 °C

Eylemler sürüyor: Taksim Gezi Parkı kapatıldı

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasındaki tahliyeleri protesto eden gruplar için polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Gezi Parkı da güvenlik önlemi gerekçesiyle kapatıldı

Eylemler sürüyor: Taksim Gezi Parkı kapatıldı

İSTANBUL -  17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında dün serbest bırakılan Rıza Sarraf ve iki bakan oğlu için protestolar sürüyor. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere yurdun birçok bölgesinde eylemler devam ediyor. Akşam saatlerinde bu kapsamda Taksim Gezi Parkı kapatıldı. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi girişine çok sayıda polis konuşlandırıldı. Taksim Cumhuriyet Anıtı'nın önü de polisler tarafından çembere alındı.

gezi_parki-001.jpg

Beşiktaş'ta ise saat 19.00'da başlayan eylem devam ediyor. Kartal Heykeli önünde toplanan kalabalık yürüyüşe sloganlar atarak devam ediyor.

Kadıköy'de de yürüyüş 

Türkiye Gençlik Birliği (TGB)'nin çağrısıyla bugün 16.00'da Moda'da toplanan yaklaşık 500 kişi, hükümeti ve son günlerde sosyal medyada yer alan dinleme iddialarını protesto etti. DHA'nın haberine göre; toplanan eylemciler Bahariye Caddesi'nden geçerek Boğa Heykeli'ne oradan da iskele yönüne yürüdü. Temsili 15 kasanın önünde Bilal Erdoğan maskesiyle yürüyen bir eylemci elindeki sahte paraları etrafa saçtı. Öte yandan, yürüyüşe başından beri eşlik eden İşçi Partisi İstanbul adayı Levent Kırca, TGB Genel Başkan  Yardımcısı Çağdaş Cengiz ve sonradan katılan İşçi Partisi Kadıköy adayı Suzan Aksoy yürüyüşün sonunda konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından yürüyüş için hazırlanan paraların halka dağıtılmasıyla eylem sona erdi.

Başkent'te sert polis müdahalesi

eylem_polis.jpg

Ankara'da ise yolsuzluk ve rüşvet iddialarını protesto etmek için toplanan gruba, polis sert müdahale etti, 8 kişi gözaltına alındı. Akşam saatlerinde Güven Park'ta toplanan, aralarında çeşitli sivil toplum kuruluşları ile bazı sendikaların bulunduğu Ankara Dayanışması Koordinasyonu, Atatürk Bulvarı'nı trafiğe kapattı. 

Polisin ''yolu trafiğe açın'' uyarısını dikkate almayan grup, uyarıya havai fişek ve taşla karşılık verdi. Bunun üzerine polis gruba tazyikli suyla müdahale etti.  Ara sokaklara dağılan gruptakilerin Ziya Gökalp Caddesi'ni de trafiğe kapatmasına karşılık polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.