7 °C

Faizlerdeki hızlı artış bankalar için risk oluşturabilir

EBES’in 10'uncusunu düzenlediği uluslararası konferansa katılan dünyaca ünlü ekonomi ve finans profesörleri, dünya ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Faizlerdeki hızlı artış bankalar için risk oluşturabilir

İSTANBUL - Uluslararası düşünce kuruluşu EBES’in (Eurasia Business and Economics Society 

Avrasya İşletme ve Ekonomi Birliği) düzenlediği onuncu uluslararası konferans, 58 ülkeden 499 akademisyen, uzman, bürokrat ve bankacı katıldı. 3 gün süren konferansta; ekonomi, finans ve işletme disiplinlerinden 288 bilimsel çalışma sunulup tartışıldı. Konferansta; ayrıca Bill Francis, Kose John ve Iftekhar Hasan gibi alanının önde gelen akademisyenleri de birer konuşma yaptılar. 

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği’nin yanı sıra, Borsa Istanbul ve T.C. Merkez Bankası’nın da destek verdiği konferansta, bilimsel gelişmeler yanında dünya ekonomisinin gündemindeki konular da masaya yatırıldı. EBES'in kurucularından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Başkan Yardımcısı Dr. Hakan Danış ve konferans koordinatörü Dr. Ender Demir, konferansın ardından ortak bir açıklama yaptılar.

Konferansa katılan ekonomi ve finans alanının önde gelen akademisyen ve uzmanları, son günlerde piyasalarda gözlenen dalgalanmaların dünya ekonomilerindeki düzelmeyi yavaşlatmasından korktuklarını belirttiler. Özellikle Bernanke’nin son açıklamaları her ne kadar Fed’in aşırı esnek para politikalarından tamamen vazgeçeceğini göstermese de, konferans katılımcıları bu tür açıklamaların yatırımcıları 'çıkış politikası'na (exit strategy) hazırlamaya yönelik olduğunda hem fikirler. Katılımcılara göre, faizlerdeki artış kalıcı fakat şu anki seviyeler bir süre durağan kalacak. 

Katılımcıların ortak görüşü, 2013 yılı özellikle merkez bankaları açısından oldukça zor bir yıl olacak. Uzmanlar, geçen yıl olduğu gibi, Avrupa ekonomisindeki resesyonun bu yıl da devam edecek olmasını beklemekle birlikte, Avrupa ve dünya ekonomilerindeki iyileşmenin yavaş da olsa devam edeceğine inanıyorlar. 

Uzmanlara göre, esas risk son birkaç günde faizlerdeki artışın devam etmesi. Faizlerin bu şekilde artması halinde dünya genelindeki ekonomik iyileşme sekteye uğrayabilir ve yeni yeni kendine gelen bankacılık sektörünü derinden etkileyebilir. 

11-010.jpg

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap