22 °C

Fed'den gelecek açıklamalara dikkat!

Fed'den gelecek açıklamalara dikkat!

 

Üzeyir DOĞAN / MARBAŞ MENKUL DEĞERLER

 
Birçok üründe son aylarda yönleri farklı olsa da önemli trendler oluşmuştu. Henüz bu trendlerin son bulduğunu ya da tersine döndüğünü söylemek zor olsa da bu trendlerin ivme kaybettiğini ve artık çok daha dalgalı bir döneme girdiğimizi söylemek mümkün. Bu hafta çarşamba günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin konuşmasıyla başlayacak, perşembe günü Fed FOMC üyelerinin konuşmalarıyla devam edecek ve cuma günü Fed başkanı Yellen'in konuşmasıyla son bulacak süreç de bu dalgaların daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

ABD'den gelen veriler ve Fed üyelerinden gelen açıklamalar çok sert hareketleri de beraberinde getiriyor. Fed üyesi Dudley'in doların değerlenmesi büyüme ve enflasyon üzerinde negatif etki oluşturuyor görüşünün, FOMC tutanaklarına girmesinin ardından, faiz artışı gecikebilir mi tartışmaları üyelerden gelen açıklamalarla farklı mecralara çekildi. Genel olarak zayıf küresel büyüme vurgusu ile faiz artışının geç ve daha yavaş geleceği yönünde anlaşılan açıklamalar içinde, Richmond Fed Başkanı Lacker; istenilen büyüme rakamlarına ulaşılamasa bile enflasyonda artış olabileceği ve bunun da faiz artışını zorunlu kılabileceği yönündeki açıklamasıyla diğerlerinden ayrıştı. Son dönemdeki açıklamalar Fed üyelerinin de farklı görüşler içinde olduğunu gösterdi. Bu nedenle perşembe ve cuma günü FOMC üyelerinin ve Fed Başkanı Yellen'in açıklamaları da bu kargaşayı bitirecek gibi durmuyor. Buna karşın merkez banaklarında başkan figürünün önemini göz önünde bulundurduğumuzda  sahneye en son çıkacak olan Yellen'in söyledikleri piyasada daha çok yankı bulabilir. 
 
Son açıklamalar sonrası Fed'in faiz artışına başlama tarihine yönelik beklentiler yılın ikinci çeyreğinden üçüncü çeyreğe kaymaya başladı. Gelecek yeni açıklamalar bu beklentiyi destekleyecek olursa, borsalar, emtialar ve gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde kısa süreli bir ralli süreci izleyebiliriz. Böyle bir hareket yakalanacak olursa, başlayacak yeni trende tutunmak faydalı olacaktır. Ancak bu sevincin nedeninin yavaşlayan dünya ekonomisi olduğunu unutmamak ve bu sevinci abartmamak gerektiğini de bir kenara yazmak faydalı olacaktır.     

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap