13 °C

Fırat Kalkanı'nda son durum

TSK, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında dün yapılan operasyonlarla 17 DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Fırat Kalkanı'nda son durum

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), DEAŞ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadele amacıyla 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı’nın 155’inci gününde meydana gelen gelişmelerle ilgili açıklama yaptı.

DEAŞ terör örgütüne ait 180 hedefin imha edildiği bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, "Terör örgütü mensuplarınca kullanılan bazı barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları imha edilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, El Bab bölgesinde tespit edilen bir DEAŞ terör örgütü hedefine yönelik düzenlenen hava harekâtı sonucunda, barınma amaçlı kullanılan bir bina imha edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Koalisyon hava unsurları tarafından hava harekatı yapılmadığı vurgulanan açıklamada, "Gün içinde icra edilen harekat kapsamında tespiti yapılan 17 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 30 el yapımı patlayıcı imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 3 bin 149 el yapımı patlayıcı ve 55 mayın kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir" denildi.

Kaynak: İHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap