27 °C

Fitch'ten Türk şirketlerine uyarı

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch'e göre en yüksek kur riski Türk ve Kazak şirketlerinde bulunuyor.

Fitch'ten Türk şirketlerine uyarı

Fitch Ratings, ABD'de faiz oranlarının yükselmesi ve ABD Doları'nda bir güçlenme risklerine karşı en açık durumdaki Avrupa-Ortadoğu-Afrika (EMEA) bölgesi şirketlerinin, yüksek miktardaki hedge edilmemiş açık döviz pozisyonları nedeniyle Türk ve Kazak şirketleri olduğunu bildirdi. 

Fitch, risklerini en iyi hedge edenlerin ise Rusya, Ukrayna ve Güney Afrika şirketleri olduğunu vurguladı.

"Finansal rasyolarda kötüleşmeye yol açabilir"

Türk şirketlerinin borçlarının yüzde 85'inin ABD Doları cinsinden, gelirlerinin çoğunluğunun ise Türk Lirası cinsinden olduğunu belirten Fitch, "Bu hedge edilmemiş büyük açık döviz pozisyonu, yerel para biriminin gerilediği ortamda finansal rasyolarda hızlı bir kötüleşmeye yol açabilir" değerlendirmesini yaptı.

 Döviz piyasalarına ulaşımın sınırlanabileceği anlarda şirketlerin ciddi miktarda döviz bulma ihtiyaçlarının ortaya çıkmasının riskleri artırdığını belirteren Fitch, bu risklerin hali hazırda Türk şirketlerinin kredi notlarına yansıttığını vurguladı. 
    
Fitch, genel olarak EMEA gelişmekte olan piyasalarının kurdan, faiz artışından ve zayıflayan piyasalardan kaynaklı şoklara karşı şu anda daha kırılgan olduklarını da belirtti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap