21 °C

Fiyatı çok uygunsa bir kez daha düşünün!

Fiyatı çok uygunsa bir kez daha düşünün!

 

 
 
 
İSTANBUL - Geleneksel Alkollü İçki Üreticileri Derneği (GİSDER) yeni yıl öncesi tüketicileri sahte içkiye karşı uyardı. GİSDER Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Demirtaş, "satın alırken önerilen fiyat "çok uygun" görünüyorsa mutlaka bir daha düşünün. Fiyatı genel perakende fiyatına göre şüphe doğuracak seviyede ucuz olan ürünler satın alınmamalıdır" dedi.
 
Bir "Sahte Alkollü İçki"yi gerçeğinden nasıl ayırt edebilirsiniz?
 
GİSDER'den yapılan açıklamaya göre alkollü içki alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde:
 
 
Her şeyden önce satın alırken önerilen fiyat "çok uygun" görünüyorsa mutlaka bir daha düşünün. Fiyatı genel perakende fiyatına göre şüphe doğuracak seviyede ucuz olan ürünler satın alınmamalıdır. Özellikle toplu şekilde içki servis eden işletmeler, yetkili dağıtıcılar dışındaki firmalardan alım yapmamaya özen göstermek zorundadır. 
 
Perakende satış fiyatı ÖTV+KDV+DAĞITICI+PERAKENDECİ MARJI bedelinin altında ise o üründen şüphe edilmelidir.
 
 Derneğimizin ortalama olarak 70 cl’lik ürünler için hesapladığımız asgari ücretler şöyle oluşmaktadır: 70 cl Rakı için 38.5 TL, 70 cl Votka İçin 33,5 TL, 70 cl Viski için 44,5 TL, 70 cl Cin için 33,5 TL. 
 
Eğer size önerilen fiyatlar bu rakamların altında ise lütfen size satış yapan firmanın yetkinliğini bir kez daha gözden geçirin. 
 
Bandrolü olmayan veya bandrolü kapak açma yerinden yırtık şişeleri satın almayın. 
 
Kapağı açılmış görünümlü şişelere her zaman şüphe ile yaklaşın. Arka bölümünde hiçbir şekilde Türkçe etiket bulunmayan şişeleri satın almayın veya tüketmeyin.
 
Eğer bir eğlence yerindeyseniz, rakı istediğinizde mutlaka masanıza açılmamış şişe olarak isteyin. Karaf veya kadehle getirilen rakıları kabul etmeyin.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap