16 °C

Flaş belleğinden 'Heron' bilgileri çıktı

Görev yaptığı askeri birlikten terhis edilen piyade er L.Y.'nin "Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" suçundan 8 yıllık hapsi isteniyor.

Flaş belleğinden 'Heron' bilgileri çıktı

DİYARBAKIR - Bingöl'ün Genç ilçesinde yazıcı olarak görev yaptığı birliğinden terhis edildikten 6 gün sonra İstanbul'da, gizli bilgilerin bulunduğu 5 adet flaş bellekle yakalanan piyade er L.Y. hakkında "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, İstanbul'da yakalanan L.Y. ile ilgili soruşturma dosyasının "yetkisizlik kararı" ile askeri birliğinin bağlı olduğu Elazığ 8. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığına, oradan da "görevsizlik kararı" ile Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği bildirildi.

Sanık L.Y'nin, Bingöl'ün Genç ilçesindeki askeri birliğinden terhis edildikten 6 gün sonra İstanbul'un Gültepe Mahallesi'nde saat 02.00 sıralarında parkta beklerken durumundan şüphelenen polis ekibi tarafından üzerinin arandığı, üzerinde 5 adet flaş bellek ele geçirildiği belirtilen iddianamede, flaş belleklerde insansız hava aracının rota ve uçuş sürelerine ilişkin çizelgenin yanı sıra çok sayıda gizli belge ile operasyonda ölü olarak ele geçirilen terör örgütü üyelerine ait fotoğraflar bulunduğunun belirlendiği kaydedildi.

Çantada üsteğmen üniforması

L.Y'nin yanında bulunan çantada "1 No'lu Harekat Planı" başlıklı, Genelkurmay Başkanlığına ait, üzerinde "çok gizli" yazılı belge ile 1 adet üsteğmen rütbeli üniforma, askeri bot, 60 adet plastik kelepçe ile bazı askeri malzemelerin ele geçirildiği ifade edilen iddianamede şöyle denildi:

"Flaş bellekte 'gizli' dereceli muhtelif yönerge, yönetmelik, emirler, birlik mevzileri ve koğuş gibi yerlerde çekilmiş resimler bulunmuştur. Ayrıca askeri üs bölgesine ait çeşitli bilgi, belge ve resimler, insansız hava aracının rota ve uçuş süresine ilişkin çizelgenin yanı sıra birlik nöbetçilerinin, sinyal kırıcının, keskin nişancıların yerleri, gözetleme ve ateş sahalarını gösteren fotoğraflar, telsiz kodları, silah sayım çizelgeleri, operasyon timlerinin durumunu gösteren çok sayıda belge ele geçirilmiştir."

İddianamede, sanık L.Y'nin TCK'nın 327/1. maddesinde yer alan "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" suçu kapsamında 8 yıla kadar hapsi istendi.

L.Y'nin yargılanmasına Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.