8 °C

Fransa başvurmuştu, BMGK'dan Suriye için toplantı kararı

Fransa'nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne Suriye için çağrı yapmasının ardından bugün için toplantı kararı çıktı.

Fransa başvurmuştu, BMGK'dan Suriye için toplantı kararı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Fransa'nın talebi üzerine Suriye'deki son gelişmeler ile insani durum ve erişimin sağlanması konularını görüşmek üzere bugün toplanacak.

Toplantıda BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Konsey üyelerini Suriye'ye yaptığı ziyarete ilişkin bilgilendirecek. 

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye'deki son durumu değerlendirmek için BMGK'yı acil toplantıya çağıracaklarını açıklamıştı. 

Le Drian, Cezayir'deki Batı Akdeniz Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'deki son gelişmelerin kaygı verici olduğunu söylemişti.

Twitter hesabından da paylaşımlarda bulunan Le Drian, ''Suriye: Guta, İdlib, Afrin. Fransa, BMGK'da acil toplantı talebinde bulunuyor. Bu sabah Türk mevkidaşım ile görüşme yaptım.'' ifadelerini kullanmıştı. 

Suriye'nin her yerinde ateşkes sağlanması ve insani yardımların koşulsuz ve engelsiz ulaştırılması gerektiğini belirten Le Drian, ''BMGK, yarın Suriye'deki durumu görüşecek. Fransa, özellikle insani erişim sağlanmasının aciliyetine dikkati çekecek.'' değerlendirmesinde bulunmuştu.

TSK'dan saldırı yapılan mevzilere hava harekatıTSK'dan saldırı yapılan mevzilere hava harekatı

18 kişiye sosyal medya paylaşımından yakalama kararı18 kişiye sosyal medya paylaşımından yakalama kararı

Akar ve komutanlar Suriye sınırındaAkar ve komutanlar Suriye sınırında

Büyükekşi: Operasyonu destekliyoruzBüyükekşi: Operasyonu destekliyoruz

Zeytin Dalı Harekatı'nda çok sayıda nokta ele geçirildiZeytin Dalı Harekatı'nda çok sayıda nokta ele geçirildi

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.