7 °C

FT: Davutoğlu, Erdoğan'ın gölgesinde olacak

Financial Times gazetesinde Daniel Dombey imzalısıyla ‘yeni dönem’ ele alındı

FT: Davutoğlu, Erdoğan'ın gölgesinde olacak

ANKARA - Financial Times gazetesi, AK Parti'nin dünkü olağanüstü kongresinde genel başkanlığa seçilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı sırasında, Erdoğan'ın gölgesini üzerinde hissedeceğini belirtiyor.

Gazete, Davutoğlu'nun bugün Erdoğan'a cumhurbaşkanlığını devredecek Abdullah Gül'ün de baskısı altında olacağını savunuyor.

Daniel Dombey imzalı yazıda, Davutoğlu'nun Ortadoğu'da Türkiye'ye liderlik rolü biçen bir vizyonu olduğu, ülkesini küresel bir güce dönüştürmek ve İslam medeniyetini Türk liderliği altında birleştirmek istediği belirtilerek şöyle deniyor:

"Ama böylesi gösterişli hedefleri gerçekleştirmek zor olacak. Zira Davutoğlu, cumhurbaşkanlığına seçilen ve kendisinden sadakat isteyen Recep Tayyip Erdoğan ve bu görevi istediği anlaşılan şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gölgesindeki bir siyasi atmosferde görev yapacak."

Yazıda Davutoğlu'nun 10 yıldan uzun bir süredir, önce Erdoğan'a dış politika danışmanı sonra da dışişleri bakanı olarak hedeflerine bağlı kaldığı vurgulanıyor ve 2011'de bu gazeteye verdiği demecinde bunu "Her durumda, her olayda bir Türk vizyonu olacak" diye açıkladığı aktarılıyor.

Financial Times, Davutoğlu'nun Kongre'deki konuşmasında, "restorasyon"a vurgu yaparak Türkiye'nin eskiden Osmanlı imparatorluğunun idaresi altında olan ülkelerde nüfuzunu artırmak, içeride de İslami değerleri yeniden tesis etmekten söz ettiğine dikkat çekiyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.