23 °C

Gazeteci Soner Yalçın'a gözaltı

Soner Yalçın, Denizli'de kaldığı otelde sabah saatlerinde sivil polisler tarafından gözaltına alındı. Hastanede sağlık sağlık kontrolünden geçirilen Yalçın, daha sonra serbest bırakıldı

Gazeteci Soner Yalçın'a gözaltı

DENİZLİ - Gazeteci Soner Yalçın, Denizli'de gözaltına alındı. Hastanede sağlık kontrolünden geçirilen Yalçın, öğleden sonra savcılığa giderek ifade vermesi koşuluyla serbest bırakıldığını belirterek, "Polisler hakkımda yakalama kararı olduğunu söylediler. Hangi gerekçeyle gözaltına alındığımı bilmiyorum" dedi. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şubesi'nin programa katılmak için Denizli'de bulunan Soner Yalçın, kaldığı otelde sabah saatlerinde gözaltına alındı. Hastaneye götürülerek sağlık kontrolünden geçirilen Yalçın, daha sonra serbest bırakıldı. 

Serbest bırakılmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Yalçın, kaldığı otele sabah saatlerinde gelen sivil polisler tarafından "hakkında arama kararı bulunduğu" gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi. Gözaltına alınma gerekçesini sorduğu polislerden "savcılık talimatı üzerine gözaltına aldıklarını" yanıtını aldığını belirten Yalçın, mesleğinin, adresinin belli olduğunu, ifadeye çağrılması durumunda kendisinin gelebileceğini söylemesine rağmen ısrarı üzerine polislerle birlikte gittiğini anlattı. 

Hastanede sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından, polislerin bazı telefon görüşmeleri yaptığını ve serbest bırakıldığını söyleyen Yalçın, "Polisler hakkımda yakalama kararı olduğunu söylediler. Hangi gerekçeyle gözaltına alındığımı bilmiyorum. Öğleden sonra savcılığa giderek ifade vermem koşuluyla serbest bırakıldım" dedi. 

Denizli'de Atatürkçü Düşünce Derneği'nin misafiri olduğunu, dün akşam düzenlenen programda konuşma yaptığını, bu konudan Denizli polisinin bir hafta öncesinden haberdar olduğunu söyleyen Yalçın, "Bugün yaşadığım uygulamayı nasıl açıklayacaksınız? Ne yapılmak istendiğini çözemez hale geldim. Bana kimin kin tuttuğunu ve bunun hala neden geçmediğini ortaya çıkartmak devlete düşer. Bu emri kim vermiş. Paralel yapı üzerimden hükümete mi cevap vermek istiyor, 'biz buradayız gerektiğinde yine göz altına alırız' diye" ifadelerini kullandı. 

Öğleden sonra savcılığa giderek ifade vereceğini söyleyen Yalçın, şöyle devam etti: 

"Gözaltına alınma sebebim, bir basın davasından dolayı. Ne olduğunu bilmiyorum. Bir gazeteci basın davasından dolayı sabaha karşı otel odasından alınıp neredeyse zorla götürülüyor. Bu Soner Yalçın meselesi değil, böyle görenler mesleğe ihanet ediyorlar. Bu bir basın özgürlüğü mücadelesidir. Bugün 3 şehit vermiş bir ülkede bu konu tatlılıkla halledebilirdi. Fakat bunu yapmadılar, gündeme gelmesini istediler. Amaç nedir yakında ortaya çıkar." 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap