Gezi Parkı olaylarında 20 tutuklama

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 20'si tutuklandı.

İstanbul ve Kocaeli'de Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında mahkemeye şüphelilerden 20'si tutuklandı.

İstanbul'da mahkemeye sevk edilen 25 şüpheliden 18'i tutuklandı.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince ifadeleri alınan 25 şüpheli tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. 

Nöbetçi mahkeme, şüpheli 25 kişiden 18'nin "terör örgütü üyeliği" ve "kamu malına zarar vermek" gibi suçlardan tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme, 7 şüphelinin de serbest bırakılmasına hükmetti.

İstanbul'da 2 gün önce 20 ilçedeki çok sayıda adreste gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında ESP ve MLKP'lilerin de bulunduğu 67 kişi gözaltına alınmış, 33 kişi adliyeye sevk edilmişti. Şüphelilerden 25 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmiş, 8 kişi de serbest bırakılmıştı.

Bu arada İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce gözaltına alınan 34 şüpheli de Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına getirildi.

Kocaeli

Öte yandan Kocaeli'nin Derince ilçesinde Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmeleri protesto etmek amacıyla toplanarak, AK Parti seçim irtibat bürosu ile bir çay ocağına zarar verdikleri ve  Derince Emniyet Müdürü Hüseyin Tanrıkulu ile çay ocağındaki 3 kişiyi darbettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 5 şüpheliden 2'si tutuklandı.