14 °C

GO'dan istasyon sahibine söz: Bir sana, bir bana

İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, yeni oluşturdukları akaryakıt markası GO'nun istasyon sahipleriyle gelir paylaşımında "keser değil, testere gibi" çalışacağını söyledi: Hep bana hep bana değil, bir sana bir bana...

GO'dan istasyon sahibine söz: Bir sana, bir bana

 

 

 
Mehmet KARA
 
İZMİR - İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, yeni akaryakıt markası GO ile istasyon sahiplerine "birlikte kazanma" sözü verirken "keser gibi (hep bana hep bana) değil, testere gibi (bir sana bir bana) anlayışıyla çalışacağız" dedi. 
Türkiye'de 52 yıl önce faaliyete geçerek LPG sektörünün kuruluşunu sağlayan İpragaz, akaryakıt dağıtımı işine 16 Mayıs'ta Konya'dan start verecek. İpragaz, bünyesinde yer aldığı dünyanın en büyük enerji şirketlerinden SHV Holding'in üst düzey yöneticilerinin de katılacağı açılış törenine hazırlanırken, bir yandan da akaryakıt bayiliği anlaşmaları konusundaki çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor. 
 
GO, PÜİS üyeleriyle buluştu
 
Sıvılaştırılmış ve Sıkıştırılmış Doğal Gazcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Aratay, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Ege Bölge Toplantısı'na katıldı. Aratay, istasyon sahiplerine İpragaz'ın akaryakıt sektörüne bakışı ve bu alanda faaliyet göstermek üzere oluşturdukları GO markası hakkında bilgi verdi. 
 
Yeni pazar değil yeni ürün
 
Son 17 yılda 4 milyar litreden fazla otogaz satan İpragaz'ın halen 1090 bayisiyle Türkiye'nin üçüncü büyük otogaz networkü olduğunu hatırlatan Aratay "Aslında yaptığımız şey yeni bir pazara girmek değil, bildiğimiz bu pazardaki ürün yelpazesini genişletmeye çalışmak" dedi. 
Akaryakıtın, Türkiye'nin belki de en rekabetçi ve en zor pazarı olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini anlatan Aratay, "Pazarda bugün 67 lisanslı dağıtım şirketi faaliyet gösteriyor. 12 bin 500 bayi var. Gerek fiyat indirimleriyle gerekse diğer koşullarda rekabetin arttığı, ortalama günlük satışların 3-4 bin litrelere geldiği bu pazarda yeni bir oyuncu olarak yer almak belki de çok hatalı bir işti. Belki de en yanlış zamanda bu işe giriyorduk. Ama bizim her zaman söylediğimiz bir şey var, tehditler fırsatları doğuruyor. İyi bir fırsat düşüncesiyle bu işe kalkıştık" diye konuştu. 
 
Bayilere duyulan güven
 
Rekabetin arttığı bu pazarda bayi odaklı bir anlayışla çalışacaklarının altını çizen Aratay şöyle dedi: "İpragaz zaten 52 yıldır bayileriyle varolan bir şirket. 81 ilde 4 bini aşkın bayisiyle Türk tüketicisinin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için çalışıyor. Akaryakıtta da temel stratejimiz, bayilerimize rağmen değil, bayilerimizle birlikte büyümek ve pazarda yer almak." 
GO markasının ve çalışma anlayışının oluşturulması sürecinde de bu anlayışla hareket ettiklerini anlatan Aratay, "Bu işi bizlerden daha iyi bildiğini düşündüğümüz ve aslen bu işin gerçek sahipleri olduğuna inandığımız bayilerimize, ilk kez girdiğimiz bu alanda nasıl ileriye yürüyebileceğimizi sorduk" diye konuştu. 
 
'Hep bana hep bana, değil'
 
Eyüp Aratay, GO'nun en büyük farkının kendi bayi teşkilatı olacağının altını bir kez daha çizerken, istasyon sahiplerine birlikte kazanma sözü verdi. Aratay, şunları söyledi: 
"GO sizlerin önünde bayilerine bir kez daha söz veriyor: Pazar gerçekleri doğrultusunda, adil bir ticari yaklaşım göstereceğim. Bunun için size söz veriyorum. Bir başka ifadeyle keser gibi (hep bana hep bana) değil, testere gibi (bir sana bir bana) diyeceğim. İpragaz'ın 52 yıllık tutarlılık, dürüstlük ve şeffaflık ilgisiyle destekleyeceğimize de şahsen ben söz veriyorum. Sözümüz bir günlük değil, bizimle sözleşme yapacak herkes için beş yıl geçerli olacak. Yenilik anlamında pazarda bir ilk olarak GO markası tüm bayilerine yönetimsel süreçlerde söz hakkı tanıyacağına da söz veriyor. Bunu da, oluşturulacak bayi konseyleri eliyle yapacağız."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap