17 °C

Greenpeace'ten suç duyurusu

Greenpeace, Manisa'nın Soma ilçesinde kurulacak termik santral sahasında bulunan zeytin ağaçlarının sökülmeye başlanması üzerine suç duyurusunda bulunacak

Greenpeace'ten suç duyurusu

MANİSA - Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in, Soma'da yeni kurulacak termik santral için zeytin ağacı sökümü yapılması dolayısıyla suç duyurusunda bulunacağı bildirildi. 

Greenpeace adına açıklama yapan avukat Deniz Bayram, zeytinliklerin acele kamulaştırılmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek, bu konudaki Bakanlar Kurulu Kararı'nın iptali için Danıştay'a dava açtıklarını belirtti.  

Santrali kuracak firmanın, yargı kararını beklemeden söz konusu sahada zeytin ağaçlarının gece yarısı sökümüne başladığını öğrendiklerini ifade eden Bayram, şunları söyledi:  

"Gördük ki, dozerler zeytinlik alanlarına girmiş ve zeytin ağaçlarını ezmeye başlamışlar. Ne yazık ki, 17-20 yaşlarındaki 13 zeytin ağacının kepçeyle yerlerinden söküldüğünü ve ezilmiş olduğunu gördük. Buna ilişkin gerekli tutanakları tuttuk. Bizler Greenpeace olarak hukuka aykırı teşkil eden bu eyleme karşı suç duyurunda bulunacağız."