6 °C

Gülen'in avukatından açıklama

Erdemli, Gülen'in "kanun ve meşruiyet dışına çıkan hiçbir hareketi icra etmesinin, yanında yer almasının, mümkün olmadığını" belirtti.

Gülen'in avukatından açıklama

ANKARA - Fethullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli, Gülen'in "kanun ve meşruiyet dışına çıkan hiçbir hareketi icra etmesinin, desteklemesinin, yanında yer almasının, onaylamasının mümkün olmadığını" belirtti.

Erdemli, yaptığı yazılı açıklamada, iddianamelerde "Ergenekon Terör Örgütü" olarak geçen davalarda ilk operasyonlardan itibaren toplumda bir kesimin, soruşturma ve kovuşturmalarda yaşanan her gelişmeyi, kamuoyunu yanıltarak Fethullah Gülen aleyhinde iftira kampanyalarına dönüştürmeye çalıştığını savundu.

Bu maksatla ortaya atılanların medya organlarında sanıkların hukuki haklarını korumak adına "masumiyet karinesi" ve "hukukun üstünlüğü"nden dem vurarak masum insanlara "yargısız infaz yapıldığını" savunduklarını ifade eden Erdemli, şunları kaydetti:

"Maalesef konuyu Sayın Gülen'e getirdiklerinde, onun hukuki haklarını yok sayarak, savundukları değerleri ayaklar altına almakta ve insafsız bir biçimde müvekkilime karşı büyük bir kin ve husumet oluşturmaya çalışmaktadırlar.

Sayın Gülen aleyhindeki propagandalar, kişilik haklarına saldırılar o noktaya gelmiştir ki, bir milletvekili dahi, kendi tabanını üzecek şekilde canlı yayında bütün vatandaşlarımızın huzurunda meclis kürsüsünden alenen müvekkilime çete suçlaması yaparak yargısız infazda bulunabilmiştir.

Bu olayın ardından bir siyasi partimizin Sayın lideri, 'adli süreçlerde kanun ve meşruiyet dışına çıkıldığı, bu uygulamaların kasıtlı ve bilinçli bir şekilde bir merkezden yönetildiği ve Fethullah Gülen'i zan ve töhmet altında bıraktığı kanaatinin yaygınlaştığı' yönünde son derece üzüntü verici bir açıklamada bulunmuştur.

Ülkemizde son günlerde birtakım polemiklerle, tahriklerle müvekkilim bir kavganın içine çekilmeye çalışılmaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi, ülkemizin içine girdiği bu seçim sürecinde de Sayın Gülen siyasi polemiklere taraf olmayacak, kavga ve kaos isteyenlere prim vermeyecektir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.