13 °C

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Seda Yalçınkaya / İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı 

AB Liderler Zirvesinden bize ulaşan sadece resmi otoriteler tarafından yapılan karışık açıklamalar oldu. Ancak halen daha Yunanistan ile uluslararası kreditörler arasında anlaşma sağlanmış değil. Eurogroup toplantısı yarın saat 18:00’de tekrar toplanacak ve görüşmeler sürecek. Anlaşma sağlanması konusunda Almanya sözcülerinden olumlu açıklamalar dikkat çekti. Bununla birlikte medyada Yunanistan’ın mevcut kurtarma programının 5 ay uzatıldığı haberler piyasaya aktarılsa da resmi kaynaktan herhangi bir onay gelmedi. Yunanistan’ın kurtarma paketi 30 Haziran Salı günü sona eriyor. Basında yer alan haber doğruysa, taslak reform paketi onaylanması halinde kurtarma paketi 5 ay uzatılmış ve ülkeye sağlanan yardım miktarı 4 ayrı dilim halinde sağlanmış olacak. Buna karşın Yunanistan reform adımlarının kabul edilmemesi, ülkenin likidite ihtiyacı karşılanamayacak ve Yunanistan ekonomik anlamda zor bir süreç geçirecek. 

Diğer açıdan, Mayıs sonunda hanehalkı ve işletmelerin banka mevduatları 133,6 milyar Euro’dan 129,9 milyar euro’ya inerek, bankalardan likidite çıkışı gerçekleştiğini gösteriyor. Yunanistan sorunu şu an Euro Bölgesinin ekonomik aktivitelerini olumsuz yönde etkilemiyor. Ancak Yunanistan’ın ödeme yükümlülüklerini art arda gerçekleştirememesi, Euro Bölge ekonomilerine de sıçrayabilir. 

Yunanistan gelişmeleri EUR/USD paritesinde etkili bir şekilde fiyatlamaya dahil olmadı. EUR/USD paritesi 1,1130 – 1,1150 destek alanı üzerinde tutunmaya devam ediyor. Paritenin destek alanı üzerinde tutunma çabalarının devam etmesi durumunda 1,12 bölgesine doğru ataklar devam edebilir. Her ne kadar paritenin yukarı yön seyri zayıf olsa da, 1,1290 direncinin üzerine geçilmesi durumda paritenin alım yönü hızlanabilir. Ancak, Euro Bölgesinde fiyatlamaya dahil olan gelişmeler ve dolar endeksinin 95,00 seviyesi üzerinde tutunması paritenin yükselişini sınırlıyor. Yükseliş trendinin geçtiği 1,1030 seviyesi aşağı yönde kırılması durumunda paritede satış eğilimi hız kazanabilir.

Dirençler: 1,1290/ 1,1330/ 1,1450
Destekler: 1,1130/ 1,1050/ 1,1030

fasdfsasf.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap