11 °C

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Seda Yalçınkaya - İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı

Çin Merkez Bankası, 1 yıl vadeli borç alma ve borç verme faizlerinde 25 bp indirime gittiğini açıkladı. Böylelikle Çin Merkez Bankası kredi maliyetlerini ve zorunlu karşılık oranlarını düşürdü. Son günlerde Asya’da yaşanan hareketlilik parite ve dünya endekslerinde dalgalanma, hatta düzeltme hareketlerini beraberinde getiriyordu. Bugün Merkez Bankası’nın yapmış olduğu hamle ülke büyümesine destek vermek için yapılmış bir adım. Söz konusu adımın ardından dolar pozitif fiyatlanmaya başladı. Dolar endeksinde 93.60 seviyelerinden 94 seviyesine doğru bir yükseliş görüldü. Çin hamlesi ve bunun dolara etkisiyle EUR/USD paritesinde 1,1480 direncine doğru gevşeme yaşandı. 

Diğer yandan günün ilk yarısında Almanya’da açıklanan 2. Çeyrek büyüme verileri piyasada oluşan beklentiye paralel olarak açıklandı. Münih merkezli ekonomik araştırma kuruluşu IFO'nun verilerine göre Alman iş ortamı ve anlık değerlendirme endeksleri bir önceki ay açıklanan rakamın üzerinde güçlü açıklanmasının yanında IFO ticari beklentiler piyasa beklentisine paralel açıklandı. IFO verileri paritede sınırlı hareket yarattı. Günün ikinci yarısında ise ABD PMI, yeni konut satışları, tüketici güven endeksi ve Richmond Fed imalat endeksi takip edilecek.

EUR/USD paritesi teknik olarak incelendiğinde, paritede dün 1,1700 seviyesine kadar görülen ivmelenme yerini 1,1500 bölgesine doğru gevşemeye bıraktı. Haftalık  grafikte 1,1480 – 1,1520 kritik bölgesi üzerinde kapanış gerçekleşmeye devam etmesi paritenin yukarı eğilimini koruması açısından teknik anlamda oldukça önemli. Paritenin bu seviye üzerine yerleşmesi ve dolar endeksinin tekrar 93 seviyesine doğru geri çekilmesi durumunda 1.19 seviyesine doğru yükselişin devamı görülebilir. Bu bağlamda paritenin ilk durak olan 50 haftalık H.O’nın geçtiği 1,1556 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi gerekiyor. Buna karşın doların küresel piyasalarda güçlenmeye başlaması paritenin 1,1480 seviyesinde olan güçlü bölgenin altında fiyatlanmasına neden olabilir. Bu bağlamda, 1,1450 – 1,1385 destekleri ön plana çıkabilir.

Dirençler: 1,1557 / 1,1640 / 1,1680
Destekler: 1,1480 / 1,1385 / 1,1330

tablo-1-008.png

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.  

http://www.integralmenkul.com.tr/​

http://www.integralforex.com.tr/

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.