21 °C

Gün İçi Yorumu: USD/JPY

Gün İçi Yorumu: USD/JPY

Vahap Taştan - İntegral Menkul Değerler Analisti

USD/JPY paritesi ABD’den gelen veri akışı ile volatilitesini artırıyor. Haftalık işsizlik başvurularında görülen artış Ağustos ayının son haftasında istihdam piyasası görünümünü zayıflattı. Dış ticaret rakamlarında ise her ne kadar ticaret açığı azalmış olsa da ticaret açığının azalmasının nedeni hem ihracatın hem de ithalatın düşmesinden kaynaklanıyor. İhracata göre nispeten daha fazla düşen ithalat ise dış ticaret açığının azaldığını gösteriyor fakat hacmin düşmüş olması olumsuz algıya neden oluyor. Bu veriler ışığında Dolar’da değer kaybı dikkat çekerken, PMI rakamının beklentilerin üzerinde gelmesi paritedeki geri çekilmeyi sınırladı. Verinin detayı incelendiğinde sektörde görünümün son 3 ayın en yükseğine çıktığı görülüyor. Veri akışında yarın ABD’de Ağustos ayı istihdam verileri izlenecek. Bu veri aynı zamanda Fed’in Eylül ayında yapacağı toplantıdan önce izleyeceği son veri olacak. Fed açısından 200 bin üzerindeki istihdam rakamı ve aylık bazda saatlik ücretlerdeki minimum %0,3’lük artış olumlu algılanacaktır. 200 bin üstü verilerde ise paritede 120,40 direnci üzerinde fiyatlama oluşabilirken, özellikle 200 bin düzeyi altında açıklanabilecek tarım dışı rakamı paritede 119,00 desteğine doğru geri çekilmeyi hızlandırabilir.

USD/JPY paritesi teknik olarak incelendiğinde 120,40 direncinin üzerinde kalıcılık sağlanamadığı ve yeniden geri çekilmenin gerçekleştiği görülüyor. Paritenin yükselişi açısından bu seviyenin aşılması önemli olacaktır. Geri çekilmede ise 119,00-119,25 destek bölgesi öne çıkarken, bu seviyenin altındaki hareketlerde paritede geri çekilme ivme kazanabilir.

Dirençler: 120,40 / 120,80 / 121,40
Destekler: 119,00 / 118,30 / 117,15

ablo-6.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap