9 °C

Gün İçi Yorumu: WTI

Gün İçi Yorumu: WTI

Vahap Taştan / İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı

ABD ham petrolü haftanın son işlem gününde arz fazlası sorununun devam edeceğine yönelik beklentiler ile 59$ altına sarkmaya çalışıyor. Çarşamba günü açıklanan verilerde ABD üretiminin günlük 9,6 milyon varil üzerine çıkması arza yönelik endişeleri hafifleten ana etken. Stoklar beklentilerin üzerinde 5 milyon varile yakın düşüş kaydederken, stokların azalmasındaki iki ana noktadan biri ham petrol işleyen rafineri kapasitelerinin %94 düzeyine yükselmiş olmasıdır. İkinci nokta ise ABD ham petrol ithalatının günlük 302 bin varil azalmış olması da rafine edilecek ham petrolün stoklardan talep edilmesine neden oluyor. Bugün ABD’de ham petrol sondaj kule sayısı açıklanacak. Sondaj kule sayısı ABD’de ham petrol çıkarımı yapan kule sayısını göstermektedir ve üretim ile doğrudan ilişkili olduğu kabul edilmektedir. Kule sayısındaki azalma ham petrol üretimine yönelik endişeleri artırabileceğinden, yukarı yönlü harekete neden olabilirken, kule sayısındaki artış üretimin artabileceğine işaret edebilir ve ham petroldeki geri çekilmeye ivme katabilir.

WTI teknik olarak incelendiğinde kısa vadeli yükselen trendin kırıldığı görülmekte. 59,20-30 desteğinin kırılması da WTI’daki kısa vadeli yükseliş trendinin kırılmasını teyit etti denilebilir. Geri çekilmenin devam etmesi halinde 58,60 / 57,90 ve 56,70 destekleri öne çıkarken, yukarı yönlü hareketlerde 60,40 / 60,85 ve 61,80 dirençleri göze çarpıyor.  

Dirençler: 59,30 / 60,00 / 60,40 
Destekler: 58,30 / 57,90 / 56,70

pett.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.