Gün İçi Yorumu: WTI

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Vahap Taştan - İntegral Menkul Değerler Analisti

ABD ham petrolü son üç günlük yükselişin ardından yeniden 45$ altına geriledi. Sert yükselişin ardından gelen geri çekilmede haber akışının etkisini yitirmesi önemli bir etken olarak görülebilir. Yükselişin tamamen veri kaynaklı olmaması, petroldeki arz fazlası sorununun da çözülmüş olmaması ham petrolün yönünü yeniden aşağıya çevirmesinde ana etkendir. Üretim kanadında OPEC’in Ağustos ayı üretiminin bir miktar arttığı görülüyor. Nükleer anlaşmasını imzalayan İran’da da üretim günlük 50 bin varil kadar yükseliş gösterdi. Diğer bir önemli üretici olan Rusya’da ise günlük üretim Ağustos ayında 3 bin varil artarak 10,68 milyon varile yükseldi. Dün Amerikan Petrol Enstitüsünün tahminlerine göre ABD’de ham petrol stokları haftalık bazda 7,6 artış gösterdi. Piyasa açıklanan veriye tepki vermezken, bugün açıklanacak olan resmi veri piyasada hareketliliği artırabilir.

WTI teknik olarak incelendiğinde 44,00 seviyesine kadar geri çekilmenin devam ettiği bu bölgeden kuvvet alındığı görülmekte. Düşüşün devam etmesi açısından ana direnç 43,40 olmakla birlikte öncesinde 44,00 psikolojik desteğinin de kırılması ve altında kalıcılık sağlanması önemli olacaktır. Ham petrolde yeni bir yükseliş hareketi için ise 45,25 direncinin aşılması önemli görülmekte. Bu seviyenin üzeri hareketlerde ise ana direnç 47,35’lerden geçiyor.

Dirençler: 45,25 / 46,20 / 46,90
Destekler: 43,40 / 41,80 / 40,55

tablo-12321321.jpg
Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

 

Etiketler