12 °C

Habur Sınır Kapısı'ndaki kazı yeniden başladı

Hava şartları nedeniyle ara verilen kazıya bugün yeniden başlandı

Habur Sınır Kapısı'ndaki kazı yeniden başladı

SİLOPİ -  Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınındaki Habur Sınır Kapısı'nda kayıp ceset iddiaları üzerine başlatılan başlatılan, ancak hava şartları nedeniyle ara verilen kazıya yeniden başlandı.

Kazı, Silopi Cumhuriyet Savcısı Nazır Kuş ile kayıp ailelerinin avukatları Nazan Birlik ve Kamil Özdemir gözetiminde yapılıyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, yurt dışında yaşayan ve bir dönem bölgede tercümanlık yaptığı ileri sürülen Yıldırım Beğler'in basında yer alan iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, 1990'lı yıllarda Silopi'de bazı kişilerin öldürülmesiyle ilgili olarak Habur Sınır Kapısı Atış alanı Mevkisi'nde kazı başlatılmıştı.

Beğler'in gazetelerde çıkan iddiasını suç duyurusu olarak kabul eden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bir süre önce soruşturma kapsamında Silopi Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği yazıda, Beğler'in bazı kişilerin Hezil Çayı'na ayağına taş veya ağır bir şey bağlanarak atıldığı yönündeki iddiaları üzerine söz konusu bölgede kazı yapılması istenmişti.

Beğler'in bazı basın yayın organlarında yer alan ifadelerinde, iş adamları Halil Birlik ve Mehmet Bilgiç'in Silopi'de terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle öldürülüp gömüldüğü ileri sürülmüştü.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.