9 °C

Hakan Fidan yeniden MİT Müsteşarı oldu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AK Parti'den milletvekili adaylığını geri çeken Eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın tekrar eski görevine geri getirildiğini açıkladı

Hakan Fidan yeniden MİT Müsteşarı oldu

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamada bulundu.

Arınç, Hakan Fidan'ın adaylığını geri çekmesiyle ilgili "Sayın Başbakanımız Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarı olarak görevlendirmiştir. Yakında görevine başlayacaktır" dedi.

"MİT Müsteşarı'nın partiye üyelikle alakası yok"

CHP Sözcüsü Haluk Koç'un Hakan Fidan ile ilgili açıklamalarını nasıl değerlendirdiği sorulan Arınç, şöyle konuştu: "Çok konuşan ama boş konuşan insanlar üç, dört tanedir. Bunlardan bir tanesi de o kişidir. Soyadının öyle çok iddialı olduğuna bakmayın aslında boş konuşan, ağzına geleni söyleyen, hakaretten başka bir şey bilmeyen bir garip siyasetçidir. Her kamu görevlisi milletvekili aday adayı olmak için görevinden ayrılabilir. Geri dönüşleri de mümkündür. MİT Müsteşarının aday adaylığından sonra geriye dönmeyeceğini bir partiye üye olmakla da alakası yok. Aday adaylığını koyan bir insan otomatikman partiye üye olmak durumunda değil. Kişi, ben aday adaylığından vazgeçiyorum diyecektir. Ona onay veren makam da eski görevine iade edecektir. Bu işlem de tamamlanmıştır. Şimdi o konuşan kişi bu adam aday adayı oldu. Bu partiye de üye oldu. Artık geri dönemez derse cehaletini ortaya koyar. Bu kadar cehalet de ancak ilim tahsiliyle mümkündür"

Yeni bakanlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Bakanlar Kurulunun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplandığını, Erdoğan başkanlığındaki ilk toplantının 19 Ocak 2015'te gerçekleştirildiğini anımsatan Arınç, aradan geçen 50 günün ardından ikinci toplantının yapıldığını, toplantının açılışında Erdoğan'ın iç ve dış gelişmeler konusunda düşüncelerini, görüşlerini ifade ettiğini, seyahatleriyle ilgili bilgi verdiğini aktardı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da özellikle Portekiz ve ABD ziyaretlerine ilişkin Kurul'a bilgi sunduğunu belirten Arınç, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız yeni atanmış olan üç bakanımızı tebrik ettiler, görevlerinde başarılar dilediler. Bildiğiniz gibi Anayasa gereği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız, Adalet Bakanımız ve İçişleri Bakanımız seçim kararı alındıktan sonra belli bir sürede istifa edip yerine bağımsız atamalar yapılıyor. Sayın bakanlarımız, bir ara Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan da ayrılarak Sayın Cumhurbaşkanımızın izniyle TBMM'ye gittiler, ant içme merasimini yerine getirdiler" diye konuştu.

Konya'da düşen uçak

Hükümet Sözcüsü Arınç, Konya'da düşen uçakla ilgili varılan kanaatin teknik nedenlerle olmadığı, asıl sebebin soruşturma sonunda ortaya çıkacağını belirtti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün toplantıya davet edildiğini hatırlatan Arınç, şöyle devam etti:

"Kara Kuvvetleri Komutanımız adına Harekat Başkanımız, Sayın Korgeneral, Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun nakli ve sonrasındaki gelişmeler konusunda Bakanlar Kurulumuzu bilgilendirmiş oldu. Hava Kuvvetleri Komutanımız da son günlerde maalesef üst üste meydana gelen müessir kazalardaki, bunlardan birisi Malatya'da birisi de Konya'da, birisinde iki uçağımızın birisinde bir uçağımızın düşmesi sonucunda yaşanan acı olaylar konusunda Bakanlar Kurulumuza teknik bilgiler sundu. Kaza ve kaza sebepleri konusunda bilgiler verdi. Biz bu vesileyle tekrar şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz, ailelerine ve milletimize başsağlığı dileklerimizi ifade ediyoruz."

İç Güvenlik Paketi

İç Güvenlik Paketinde itiraz edilen bazı maddelerin yeniden gözden geçirilmesi veya paketin geri çekilmesinin söz konusu olup olmadığı sorulan Arınç, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanı bir yerde sorulduğunda eksiği var fazlası yok demişti. Onun da onayladığı bir pakettir bu. Bazı gen soruları vermek suretiyle Meclis gündemini oyalamaya çalışıyorlar. Ama Ak Parti grubu da büyük bir sabırla bu paketin çıkması için bütün gücünü kullanıyor. Yapılan iş doğrudur. Yerindedir ve haklıdır. Buna yönelik itirazların da aslında temel olarak sağlam bir noktası bulunmamaktadır"

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.