6 °C

Hanefi Avcı tahliye oldu

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı tahliye oldu

Hanefi Avcı tahliye oldu

İSTANBUL - Yargıtay 9. Ceza Dairesi, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın tahliyesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi'nin Hanefi Avcı hakkındaki ihlal kararının ardından, Avcı'nın avukatı Fidel Okan, tahliye için Yargıtay 9. Ceza Dairesine başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının ulaşması üzerine Daire, başvuruyu değerlendirerek, tahliye konusunda karar vermek için Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 105. maddesi uyarınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan görüş almak üzere müzekkere yazdı.

Başsavcılık, Avcı'nın tahliyesi yönünde görüş bildirdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyeti de Avcı'nın tahliyesine karar verdi.

Dairenin, Devrimci Karargah Örgütüne yardım suçundan 15 yıl 4 ay 5 gün hapis cezası alan Avcı'nın bu suçla ilgili dosyasına ilişkin temyiz incelemesi sürüyor.

'Hukuk devleti sahte delil üretmemeli'

Silivri Cezaevi'nde çıkışı sonrası açıklama yapan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, "Hukuk devleti sahte delil üretmemeli" dedi.

"Bizim çektiklerimiz bazı şeylerin görülmesini sağladı" diyen Hanefi Avcı, "Türkiye'de bir yargı darbesi yapılmaya çalışıldı. Bu darbenin ilk mağdurları Ergenekon, Balyoz ve biz olduk. Bu yargı darbesi daha sonra da hükümeti hedef aldı" dedi.

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, "Bu yapılan adaletsizlik sadece şahsıma değil tüm topluma karşıdır. En son mağduru hükümettir. Poyrazköy'e silahları gömenler o silahları bulanlardır. Bunları öylesine söylemiyorum yakında göreceksiniz" şeklinde konuştu.

Dava sürecinde Yargıtay'ın da tutumunu eleştiren Hanefi Avcı, "Yargıtay evraklarıma yanıt bile vermedi. Yargıtay hukukun gereklerini yerine getirmeliydi" dedi.

Özel yetkili mahkemelerin toplumun her kesiminden mağdurları olduğunu dile getiren eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, "Sıradan gösterileri suça dönüştürdüler. Güneydoğu'da da seçilmiş birçok insan mağdur edildi. Adi suçlardan mahkum olan birçok kurban da var" dedi.

"Hukuk sistemi tüm bunlardan ders çıkarmalıdır" diyen Hanefi Avcı, "Sahte delil üreten bu yapıyla mücadele de hukuka uygun olmalı" şeklinde konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.