7 °C

Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Öztürk, HÜRKUŞ tartışmalarına 'coşkuyla' son verdi

Modernize edilen son F-16'nın teslim töreninde konuşan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, “Türk Hava Kuvvetleri Hürkuş ile uçmak istiyor" diyerek tartışmalara son noktayı koydu...

Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Öztürk, HÜRKUŞ tartışmalarına 'coşkuyla' son verdi

Mehmet KAYA

ANKARA – TAI 160 adet F-16 uçağının modernizasyonu programını tamamladı ve son uçağı teslim etti. Programın tamamlanması nedeniyle düzenlenen törene ise Hava Kuvvetleri Komutanı (Hv. K. K.) Orgeneral Akın Öztürk’ün “HÜRKUŞ” coşkusu damga vurdu.

Konuşmasında, bir süre önce yaşanan ve üretim çalışmaları süren HÜRKUŞ temel eğitim uçağı yerine Kore yapımı KT uçaklarının alınmasıyla ilgili SSM’nin başlattığı sürecin ardından yaşanan tartışma sona erdi. Hv.K.K. Orgeneral Akın Öztürk, F-16 uçaklarının tamamlanan modernizasyon projesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Hürkuş, Hürkuş, Hürkuş.. Biz bunu söylüyoruz” dedikten sonra, bu uçakların tercih edilmeyeceği yönündeki iddialara atıfta bulundu ve “Türk Hava Kuvvetleri Hürkuş ile uçmak istiyor. Hani diyorlar ya ‘Türk Hava Kuvvetleri Hürkuş’u istemiyor’ diye. Uçmak istiyoruz. Bir takım spekülasyonlara lütfen kimse kulak asmasın. Burada son kez söylüyorum. Basındaki kardeşlerim bunu lütfen her zaman yazın ve arşivlerinize koyun” dedi.

Akın Öztürk, konuşmasının ardından, son uçak teslimine ilişkin plaketi aldığı sırada sertifikayı havaya kaldırarak, “Umuyorum (milli muhabip uçak) projesinin de plaketini kaldırırız” dedi. Sahnede bulunan TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı’ya da Hürkuş uçaklarını da 12 aya kadar bitirmelerini istediğini söyledi.

Akın Öztürk’ün Hürkuş çıkışı, bu alandaki tartışmalara da son noktayı koymuş oldu. Temel eğitim uçağı seçimi konusunda iç görüş ayrılıklarının yüksek düzeyde seyrettiğine dair spekülasyonlar yapılıyordu. Akın Öztürk, teslim edilecek son uçağın bulunduğu hangarda da Hürkuş uçağına binerek de desteğini gösterdi. Hangarda bulunan uçağın kokpitine oturan Öztürk, Hürkuş deneme pilotu Murat Özpala ve TAI Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem’den bilgi aldı.

HÜRKUŞ’un seri üretim modeli olan HÜRKUŞ B için yapılan sözleşmede, ilk teslimatın 2018’de yapılması planlanıyor. Geliştirme projesi olan HÜRKUŞ A’nın ise deneme uçuşları, testleri ve sertifikasyon süreci devam ediyor.

5-166.jpg

Modernizasyon bitti, en eski F-16’ların yapısal dönüşümü başlıyor

TAI tarafından modernize edilen F-16’ların teknolojik düzeyleri geliştirildi ve gerekli yenileştirmeler yapıldı. Hv.K.K. Akın Öztürk, yapılan modernizasyonla Blok 40 ve 50 tipindeki 160 F-16’nın en modern versiyonların seviyesine ulaştığını ve yeni nesil savaş uçağı olan Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F35’ler ile birlikte görev yapabilir hale geldiğini kaydetti.

Akın Öztürk, envanterde bulunan ilk grup F-16 olan Blok 30’ların ömürlerinin uzatılması ve dayanıklılığının artırılmasına yönelik olarak projenin de Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından onaylandığını duyurdu. Bu grupta envanterde 35 dolayında uçak olduğu kaydediliyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.