6 °C

Hızlı tren, Şeb-i Aruz'a yetişecek

Konya-Ankara hattının Aralık ayı başında hizmete girmesi planlanıyor.

Hızlı tren, Şeb-i Aruz'a yetişecek

KONYA - TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Konya-Ankara Hızlı Tren Projesi'ni Şeb-i Aruz Törenlerine hazır hale getireceğiz" dedi.

Karaman, Ankara-Konya Hızlı Tren Projesi'nin yüklenici firması Yapı Merkezi Holding'in Konya Dedeman Otel'de düzenlediği iftarda, Türkiye'ye hızlı trenin gelmesine inanmayanların inananlardan daha çok olduğu bir devirden gelindiğini belirterek, "Konya hattı biter mi, bitmez mi tartışmalarıyla buraya kadar geldik. Bölge milletvekilleri, Konya Valiliği ve Konya belediyelerinin verdiği destekle Konya-Ankara Hızlı Tren Projesi'ni Şeb-i Aruz Törenlerine hazır hale getireceğiz" diye konuştu.

Sadece hattın bitmesinin önemli olmadığını söyleyen Karaman, şöyle konuştu:

"En önemli konulardan bir tanesi de bu projenin Türk firması, Türk işçileri ve Türk mühendisleri tarafından yapılmış olmasıdır. Her şeyiyle Türk olan bir hızlı tren hattı yapıyoruz. Dünyada sekizinci, Avrupa'da altıncı hızlı tren ülkesi olan Türkiye, kendi mühendisi ve kendi firması ile bu çalışmayı yürütüyor. Bu hat sadece Konya'yı Ankara'ya bağlamayacak, 2023 hedefimize göre Ankara-Konya hattı aslında Ankara-İstanbul hattıdır. Bu hat Konya'yı İstanbul'a, Eskişehir'e, Adapazarı'na, Kocaeli'ne bağlayacaktır."

18 Ekimde Bursa Yüksek Hızlı Tren hattının ihalesine çıkacaklarını belirten Karaman, Konya hattında 15 Ekimde ray döşemenin biteceğini, gösterilen gayretle 1 Aralıkta her şeyi hazır hale getireceklerini sözlerine ekledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.