17 °C

Hollanda: Kazada arızalı irtifa göstergesi rol oynadı

Hollanda Güvenlik İdaresi, irtifa göstergesinin yanlış veri verdiğini, pilotların ise sorunu çok önemsemediğini öne sürdü

Hollanda: Kazada arızalı irtifa göstergesi rol oynadı

 

LAHEY - THY'nin Tekirdağ uçağının İstanbul-Amsterdam seferini yaparken geçen hafta düşmesine, uçağın sol tarafındaki irtifa gösterge aletinin yanlış çalışmasının neden olduğu bildirildi.

Kazayla ilgili araştırma çalışmalarını yürüten Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyinin Başkanı Pieter van Vollenhoven, Lahey'de düzenlediği basın toplantısında, kaza nedenine ilişkin ilk bulgular hakkında bilgi verdi.

Van Vollenhoven, kara kutu çözümlemelerine göre uçağın otomatik pilota bağlı olarak iniş yaptığını, havaalanına yaklaşırken sol tarafındaki irtifa göstergesinin hatalı çalışması sonucu yanlış yükseklik sinyali verdiğini söyledi, yüksekliği yanlış gösteren bu sinyalin, otomatik pilot tarafından kabine uyarı olarak geldiğini, ancak bu uyarıya pilotlardan ilk aşamada tepki gelmediğinin anlaşıldığını belirtti. 

Van Vollenhoven, pilotların bu uyarıyı ciddiye alarak düzeltmek istediklerinde ise uçağın çok alçaldığını ve hız kaybettiğini, dolayısıyla başarılı olarak tekrar yükselemediğini ifade etti.

Hollandalı yetkili, belirlenen kayıtlara göre, sol irtifa yükseklik göstergesinin, uçağın yere çok yakın olduğu bir durumda hala 700 metre yükseklik gösterdiğini kaydetti.

Uçağın kara kutu kayıtlarında, Tekirdağ uçağının son 25 saatte 8 ayrı uçuş yaptığını ve bu uçuşlar sırasında aynı hatanın iki kez daha görüldüğünün belirlendiğini söyleyen van Vollenhoven, bu gibi durumlarda hata sinyali verildiği zaman, uçaklarda motorların hız kestiğini, uçak zaten olması gerekenden daha alçakta uçtuğu için, motorların da hız kesmesiyle hızın iyice düştüğünü anlattı.

Pieter van Vollehnoven, uçağın kaza anında kuyruk tarafından 175 kilometre hızla yer çarptığını, oysa iniş pistine 260 kilometre hızla yanaşması gerektiğini ifade etti. 

Uçağın düşüşüne daha önce inen bir uçağın yol açtığı kanat türbülansı ya da yakıt eksikliği gibi nedenlerin yol açmadığının kesin olarak saptandığını belirten van Vollenhoven, kazadan sonra kanatlarda yeterli yakıtın bulunduğunun görüldüğünü söyledi.

Pieter van Vollenhoven, Boeing 737-800 tipi uçaklarda irtifa göstergelerinde görülen bu hataya ilişkin olarak üretici uçak firmasının uyarıldığını da belirtti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Pieter van Vollenhoven, daha önce benzer hata ortaya çıktığı için pilotların otomatik pilotla inmemesinin daha iyi olacağı yolundaki görüşünü dile getirdi.

Pieter van Vollenhoven, bir soru üzerine, kazadan sonra uçaktaki pilotlara geç müdahale edildiği iddiasının doğru olmadığını, ilk yardım ekiplerinin pilotların ölü olduğunu gördüklerini belirtti.

"Hollanda'nın açıklamaları bir kanaat oluşturmaktan uzak"

Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi Başkanı Pieter Van Vollenhoven'in Amsterdam'da kaza yapan THY uçağına ilişkin yaptığı açıklamaları, "kazanın oluş nedenlerine açıklık getirmekten ve bir kanaat oluşturmaktan uzak" olarak nitelendirerek, "kazanın gerçek nedeninin henüz belirlenemediğini" kaydetti.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Pieter Van Vollenhoven'in kazanın nedenlerine ilişkin basın toplantısı düzenlediği hatırlatılarak, yapılan değerlendirme ve açıklamaların bir ön bilgi mahiyetinde olduğu ve incelemelere devam edileceğinin beyan edildiği anlatıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapılan açıklamalar ve sorulara verilen cevaplar, kazanın oluş nedenlerine açıklık getirmekten ve bir kanaat oluşturmaktan uzaktır.

Açıklamaların ağırlıklı olarak kazanın oluşuma etki eden imalatçı firma, hava trafik hizmetleri, havaalanı ve meteorolojik şartlar, pilotlar ile uçak ve sistemleri gibi muhtemel bulgu ve unsurların tespiti ve bunlara ilişkin yorumlardan ibaret olduğu anlaşılmaktadır.

Hollanda Güvenlik Kurulu tarafından oluşturulan kaza kırım heyetleri, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurulu uzmanları, uçağın imalatçısı firma ve bazı ekipmanların üreticisi İngiliz firması yetkilileri ile ülkemiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uzmanları çalışma ve incelemelerine devam etmektedirler. Kazanın gerçek oluş nedeni henüz belirlenememiştir. İmalatçı firma da dahil, henüz bilinmeyen çok boyutlu bir durumun söz konusu olduğu anlaşılmaktadır.

İncelemeler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce dikkatle takip edilmekte olup, elde edilecek bilgiler, değerlendirmeler ve tespitler kamuoyu ile paylaşılacaktır."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap