17 °C

Hollanda polisi: En az 7 kişi yaralandı

Hollanda polisinin dün Rotterdam'da yaptığı müdahale sonucu 7 kişi yaralandı, 12 kişi gözaltında...

Hollanda polisi: En az 7 kişi yaralandı

Hollanda hükümetinin diplomatik skandala neden olan uygulamalarını protesto etmek için Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu önünde toplanan binlerce kişiye dün gece atlı polisler ve köpekler ile müdahale eden polis, en az 7 kişinin yaralanmasına neden oldu. Rotterdam polisi 12 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş izninin iptal edilmesi, ardınan Rotterdam Başkonsolosluğu önünde bekleyen Türk kökenli vatandaşlar ile buluşmak isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı 5 saat beklettikten Almanya'ya gitmesini zorlayan diplomatik skandallar halkası, polisin toplanan vatandaşlara sert müdahalesi ile son bulmuştu.

Rotterdam polisinin bugün verdiği bilgide köpekli müdahalede 7 kişinin yaralandığını ve 12 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Ancak görgü tanıkları, yaralı sayısının çok daha fazla olduğunu savunuyor.

Hollanda polisinin basın sözcüsü Patricia Wessels, 12 kişinin polisin emrine uymadıkları için gözaltına alındığını söyledi.

Saatlerce Başkonsolosluk önünde Bakan Kaya'yı bekleyen vatandaşları suçlayan Wessels, polislere taş atılması sonucu konsolosluğun etrafında hasar oluştuğunu ileri sürdü. Polis sözcüsü, yaralananların durumu hakkında bilgisi olmadığını ve güç kullanılarak yapılan müdahalede bir polisin de elinin kırıldığını iddia etti.



Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap