6 °C

HSBC Rusya’nın başına Özkaya geldi

HSBC Türkiye’de Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Özkaya yeni görevine 1 Eylül'de başlayacak.

HSBC Rusya’nın başına Özkaya geldi

İSTANBUL- HSBC Rusya’nın başına Hüseyin Özkaya geldi.

HSBC, iki yıl önce kurulan Rusya’daki bankasının başına CEO olarak HSBC Türkiye’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Hüseyin Özkaya’yı atadı.

Uzun yıllardır grubun içinde görev yapan Hüseyin Özkaya, HSBC Grubu’nda HSBC Türkiye’nin başında 18 yıldır CEO olarak görev yapan Piraye Antika’dan sonra CEO olarak atanan ikinci Türk oldu.

HSBC Türkiye’nin yönetim kadrosunda yönetim kurulu üyesi ve Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Hüseyin Özkaya Rusya’daki bankanın bütün operasyonlarından sorumlu olacak.

Özkaya’nın 1 Eylül tarihinden itibaren göreve başlayacağı HSBC Rusya’nın 800 civarında kadrosu bulunuyor. Özkaya, görevi Citibank Londra’dan HSBC Rusya’nın başına getirilen Stuart Lawson’dan devralacak.

Hüseyin Özkaya

Hüseyin Özkaya, 1980 - 1985 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nde öğrenim gördü. 1986 - 1987 yıllarında Wisconsin Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

1987 - 1988 yıllarında Akbank’ta Bütçe, Muhasebe ve Konsolidasyon departmanında başladığı kariyerine İmpexbank İstanbul’da Kredi ve Pazarlama Departmanı’nda Müdür Yardımcısı olarak devam etti.

1991 - 1993 yıllarında Midland Bank Türkiye’de (HSBC Bank A.Ş.) Pazarlama ve Kurumsal Bankacılık Müdürü, 1994 yılında Midland Global Piyasalar’da Sermaye Piyasaları Satış Müdürü olarak çalıştı.

Ocak 1995’te HSBC Bank A.Ş. Pazarlama ve Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı görevine atandı. 30 Ekim 2001 - 19 Aralık 2001 tarihleri arasında HSBC Bank A.Ş. tarafından satın alınan Demirbank T.A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal, Ticari ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu.

22 Mart 1995 tarihinde HSBC Bank A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı.

Özkaya, Rusya HSBC’nin başına CEO olarak atanmadan önce HSBC Türkiye’de Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyordu.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.