26 °C

Hükümet kurma süreci ve Yunanistan belirsizliği sürüyor

Hükümet kurma süreci ve Yunanistan belirsizliği sürüyor

Murat BERK / Yapı Kredi Yatırım 

Pazar günü Yunanistan'da yapılan referandumda "Hayır" kararı çıktı. Referendum sonuçları yüzde 61,31 hayır ve yüzde 38,69 evet olarak gerçekleşti. 

Piyasalar açısından oynaklığın arttığı zor bir haftaya giriyoruz. Yunanistan referandumunda Hayır çıkması “riskli varlıklar” piyasalarını olumsuz etkileyebilir ve güvenli liman olarak kabul edilendolar, Japon Yeni ve ABD, Japon ve Alman bonolarına alım getirebilir.

Belirli süredir piyasalar açısından ana risk olayı olarak gördüğümüz Yunanistan’da bu riskin dün itibarıyla kısmen gerçekleştiğini gördük. Yunanistan bununla Euro’dan çıkmaya bir nebze daha yaklaşmış oldu. 

Bugün gerçekleşmesi beklenen AB toplantısında Yunanistan’a kapının tamamen kapatılmadığı açıklamaları gelebilir, Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis’in istifası yeni bir anlaşma umudunu yükseltebilir. Fakat yeni bir anlaşma için somut şartların oluştuğunu görmeden bizce piyasalarda aşırı risk almamakta fayda var diye düşünüyoruz.

Geçen hafta Perşembe günü ABD’de açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin Eylül ayı faiz artırımı beklentilerini sınırlandırdığı söylenebilir. Haziran ayında tarım dışı istihdam artışı 223.000 ile 233.000 olan piyasa beklentilerinin altında kalırken son iki aydaki 60.000 kişilik aşağı revizyon ve beklentilerin altında kalan ortalama saatlik kazançlar gibi detaylar zayıf yönde sinyaller üreterek soru işaretlerine neden oldu. Ayrıca, Yunanistan konusu da Amerika Merkez Bankası’nın (Fed)Eylül faiz artırımı açısından bir engel teşkil edebilir. Önümüzdeki günlerde FED Başkanı Yellen’ın 16 Temmuz’da Senato’daki sunumu odak noktasında olabilir. 

Yurtiçi piyasalarda ise geçen hafta gerçekleşen Meclis Başkanlığı seçimi koalisyona ilişkin iyimserliği azaltırken, Suriye belirsizliği soru işareti yaratmaya devam ediyor. 

Önümüzdeki günlerde yurtiçinde yeni hükümetin kurulması sürecine yönelik belirsizlikler volatilite kaynağı olmaya devam edebilir. Suriye konusu, Yunanistan belirsizliği ve FED beklentileri ise piyasaları şekillendirebilecek ana risk olayları.  
 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap