11 °C

”Hükümet, memurlara ek zam vererek sendikaları devre dışı bıraktı”

Sezer, toplu görüşmelerin 6 yıldır hep hükümetin dayatmasıyla sonuçlandığını kaydetti

”Hükümet, memurlara ek zam vererek sendikaları devre dışı bıraktı”

MARMARİS - DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, hükümetin, toplu görüşme süreci başlamadan memurlara ek zam vererek sendikaları devre dışı bıraktığını ifade etti.

Genel Başkan Sezer, partisinin Marmaris ilçe binasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi. Zeki Sezer, "Ekonomisi batırılmış bir ülke haline geldik. İşsizlik dayanılmaz boyutlara ulaştı. Çiftçi ürününü 6 yıl önceki fiyatla satamıyor, maliyetleri ise o döneme göre üç kat arttı. Çalışanlar büyük alım gücü kaybına uğradı. Emekli nefes alamaz durumda" dedi.

Hükümetin toplu görüşme süreci başlamadan memurlara ek zam vererek sendikaları devre dışı bıraktığını savunan Sezer, şunları söyledi:

"Bu görüşmeler 6 yıldır hep hükümetin dayatmasıyla sonuçlandı. Hayali enflasyon oranlarına göre zam verildi. Öyleyse artık toplu görüşme değil toplu sözleşme sendikacılığı dönemini başlatmak gerekir. Bu, Başbakan'ın demokrasiye ne kadar inandığını gösteriyor. Sendikaları devre dışı bırakmak şık olmadı."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çevreye duyarlı vatandaşları hedef aldığını savunan Sezer, "Başbakan, gösteri yapan çevrecileri, duyarlılık gösteren çevre gönüllülerini hedef aldı, onlara saldırıyor. Onları işsiz, güçsüz, yapılan her şeyi engelleme girişiminde bulunan insanlar olarak gösteriyor" dedi.

Zeki Sezer, yerel seçimler öncesi herhangi bir partiyle iş birliği konusunda net bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirtti. Sezer, "Solu ömür boyu muhalefete mahkum etmeye hiçbirimizin hakkı yok. 1950'den bu yana sol sadece Ecevit ile iktidar olmuşsa bunu iyi düşünmeliyiz. CHP ile benzer hassasiyetleri olan iki ayrı partiyiz. Birleşmede herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Bu birleşme ne kadar başarılı oldu onu sorgulamalıyız. Bütün partiler bir tarafa AKP bir tarafa diye düşünmemek lazım. AKP'nin kapatılmaması, bize onları sandıkta yenme imkanı verdi" diye konuştu.

Gazetecilerin sorusu üzerine, Rahşan Ecevit'le küs olmadıklarını ifade eden Sezer, Rahşan Ecevit'in aktif siyaset yapmadığını, bundan dolayı seçim çalışmalarına katılmayacağını söyledi. Zeki Sezer, daha sonra, partisine katılan 63 üyeye rozetlerini takarak, başarı diledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap