5 °C

İddialar tamamen asılsız, hatta yalandır

Bakan Yıldız, Türkiye'nin IŞİD'den, Irak'tan, El Nusra cephesi Suriye'den petrol aldığı yönündeki iddiaların tamamen asılsız, hatta yalan olduğunu söyledi

İddialar tamamen asılsız, hatta yalandır

KAYSERİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye bölgesinde güçlenmeye çalışırken gayri safi yurt içi hasılasını üç katına çıkartırken, 2023 hedeflerini ortaya koymuşken IŞİD'den, Irak'tan, El Nusra cephesi Suriye'den petrol aldığımızı iddia edenler oldu. Bu iddia tamamen asılsız, hatta yalandır" dedi.

Yıldız, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi'nin Anadolu Harikalar Diyarı'nda düzenlediği bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir siyasi dönemeçten geçtiğini söyledi.

10 Ağustos'ta cumhurbaşkanının ilk defa halkın oylarıyla seçileceğini dile getiren Yıldız, "Cumhurbaşkanlığımız, Başbakanlığımız, hükümetimiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisiyle birlikte bir ahenk içinde Türkiye bu günlere geldi. Şimdi yeni Türkiye'nin hesapları ve imarına girişiyoruz. Sayın Başbakanımızın cumhurbaşkanı adayı olmasıyla beraber inşallah Kayseri'de 8 Ağustos'ta geniş bir katılımlı miting düzenleyeceğiz. Hep birlikte Türkiye ortalamasının üzerinde bir destekle Sayın Başbakanımızın cumhurbaşkanı olma sürecini hızlandıracağız" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin yalnız kendi içinde değil aynı zamanda bölgesinde de güçlü olması halinde çok daha fazla artıların oluşacağına inandıklarını belirten Yıldız, Tunus'ta, Libya'da, Mısır'da devam eden zulmün Suriye'de doruğa ulaştığı ve Irak'la beraber Müslüman kanının daha fazla akıtılmaya çalışıldığı bir ortamda bulunulduğunu vurguladı.

En son Gazze'de çoluk çocuk, bebek, anne demeden, hatta anneler hedef gösterilerek, kadınların, çocuklar ve yetişkinlerin şehit edildiği bir ramazan ayının yaşandığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"İsrail'de yaşayanlara sesleniyorum, insanlık, sınavını Gazze'de kaybetmiştir. Bunun geri dönüşü yoktur. Bunun özrü de mümkün değil. Alaska'da, Sibirya'da yaralı bir fok balığına gösterilen merhametin yüzde 1'i bu insanlara gösterilmiş olsaydı, bunlar olmazdı. İsrail adına yapılan bu zulümlerin artık son noktaya geldiğini görüyoruz. Bizler gerek niyetlerimizle gerek kalben gerekse fili olarak bu zulmün kaldırılmasıyla alakalı gayretlerimizi sürdürüyoruz. Uluslararası arenada doğruyu söylemeye devam edeceğiz. Bizi garipseyenler oluyor. 'Bir tane mahallenin akıllısı siz misiniz?" diyenler oluyor. Bizler zulme yardımcı olduğumuz kadar zayıflar ve kişiliğimizi kaybederiz, doğruyu söylediğimiz kadar da güçleniriz. Ne olursa olsun hangi dengeler olursa olsun İsrail'in bu yaptığı zulme sessiz kalamayız."

"Türkiye bölgesinde güçlenmeye çalışırken gayri safi yurtiçi hasılasını üç katına çıkartırken, 2023 hedeflerini ortaya koymuşken İŞİD'den, Irak'tan, El Nusra cephesi Suriye'den petrol aldığımızı iddia edenler oldu" diyen Yıldız, şunları kaydetti:

"Bu iddia tamamen asılsız, hatta yalandır. Bir iftiradır ve Türkiye'nin itibarsızlaştırılmasıyla alakalı bir çıkıştır. Bunlara kesinlikle tevessül etmeyeceğimizi Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Devleti olarak herkes bilir. Bununla alakalı bizim terör örgütünün içindeymişiz gibi propaganda yapılmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz. O yüzden kesin ve net bir dille bunları yalanlarken, Türkiye'nin kendi içinde de zayıflatılmasıyla alakalı çalışmaların olduğunu hep birlikte biliyoruz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.