10 °C

İftarların çakışması tartışma yarattı

İhsanoğlu'nun Bursa'da vereceği iftar gününe Valilik tarafından da iftar konulması tartışma konusu oldu. CHP çakışmanın kasıtlı yapıldığını iddia ederken, Valilik açıklamasında, tarihin çok önceden belirlendiği, iddiaların asılsız olduğu ifade edildi

İftarların çakışması tartışma yarattı

BURSA - Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, 12 Temmuz Cumartesi günü Bursa'da iftar vermesi beklenirken, Bursa Valiliği'nin yetimler yararına düzenlediği ve tüm sivil toplum kuruluşları, bürokratlar ve iş dünyası temsilcilerinin davetli olduğu iftar tartışma konusu oldu. 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Çelik, cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun iftar programının devlet eliyle sabote edildiğini öne sürdü. 
Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir kamu görevlisi gibi davranmayıp, AK Parti’nin emrindeki biri gibi hareket eden Vali Karaloğlu 'Personanongrata (İstenmeyen adam)'dır. Sayın İhsanoğlu’nun BUTTİM açık alanda vereceği iftarın geniş katılımlı olması amacıyla STK temsilcilerine, muhtarlara ve vatandaşlara günler öncesinden davette bulunduk. Programı Bursa kamuoyuna duyurmak amacıyla 8 Temmuz Salı günü çatı adayını destekleyen MHP, DSP, BDP ve DP il başkanları ile ortak basın toplantısı düzenledik. 

"Valilik, ısrarla STK temsilcileri ve muhtarları kendi iftarlarına davet ediyor"

Gezi programı ve 10 bin kişilik iftar haberi gazetelerde yer aldığı gün (9 Temmuz Çarşamba) Valilik’ten, ‘Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç’ın katılımıyla muhtarlarımıza ve sivil toplum örgüt temsilcilerine 12 Temmuz 2014 Cumartesi günü Merinos AKKM Fuar Alanı’nda verilecek iftar yemeğine teşriflerinizi dilerim. Münir Karaloğlu Bursa Valisi’ şeklindeki davet mesajıyla karşılaştık. Mesajın ardından Valilik Özel Kalem’inden STK temsilcileri ve muhtarlar aranarak, ısrarlı bir şekilde iftara katılmaları isteniyor. Bu konuda muhtarlar ve STK temsilcilerinden tepki telefonları aldım."

"Hedef; İhsanoğlu’nun iftarını sabote etmek"

AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül’ün, geçtiğimiz 5 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısında, "Tüm AKP’li belediyelerin Ramazan ayının 15. gününde, ‘yetim iftarı’ düzenleyecektir" şeklinde açıklaması olduğunu hatırlatan Çelik, şunları kaydetti: "Durumdan vazife çıkaran Vali Karaloğlu’nun amacı ‘yetim iftarı’ falan düzenlemek değil! STK başkanları ve muhtarlar ne zamandır yetim statüsünde olmaya başladı? Hedefi; aba altından sopa göstererek Sayın İhsanoğlu’nun iftarını sabote etmek."

Bursa’nın, kendini mülki amir olarak değil de AKP’nin bir yerel yöneticisi olarak gören bir kişi tarafından yönetildiğini iddia eden Metin Çelik, "Münir Bey’i, mülki amir gömleğini çıkartarak, AKP’de siyaset yapmaya davet ediyoruz. Vali, bundan böyle bizim gözümüzde 'Personanongrata'dır (istenmeyen adam). Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, herkesi kucaklayan, kimseyi ötekileştirmeyen, huzur ve uzlaşı ortamını sağlayacak saygın bir isim. Devlet Bakanı Bülent Arınç’ı, AKP milletvekillerini ve Vali Karaloğlu’nu Bursalılarla birlikte huzurlu iftar ortamına davet ediyorum." dedi. 

Bursa Valisi Münir Karaloğlu iddialara twitter hesabından cevap verdi.

"Katılımı engellemek ithamları yakışıksız iddialardır"

Karaloğlu; "12 Temmuz’daki Bursa Valiliği İftarı ve Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu onuruna verilecek iftar hakkında spekülasyonlar yapılmaktadır. Birkaç cümleyle, sözkonusu asılsız iddiaya cevap vermekte fayda görüyorum. Devlet bugünkü iftar sofrasında, yarınki iftar programını yapmaz. Bu programlar, daha Ramazan’ın başında yapılır. 12 Temmuz 2014 günü yapılacak Valilik İftarı da, Ramazan başında programlanmış bir teamül, bir gelenektir.Sayın İhsanoğlu onuruna düzenlenen iftardan haberdar olmamız, iftarımızı buna göre programlamamız söz konusu değildir. Böyle bir davete nispet yapmak, iftar sofralarını yarıştırmak, katılımı engellemek ithamları, dedikodudur yakışıksız iddialardır.
12 Temmuz’da, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları onlarca iftar sofrası kuracaktır. Bu iftar sofrası bunlardan biridir. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu onuruna verilecek iftarda da bütün iftar sofraları gibi azizdir. " dedi.

Twitter'ın ardından Valilik açıklaması da geldi. Açıklamada;

"Sayın İhsanoğlu onuruna düzenlenecek iftara karşı aynı gün valilik iftarı düzenlediğimiz” şeklinde asılsız bir iddia ile karşı karşıyayız. Birkaç cümleyle, sözkonusu asılsız iddiaya cevap vermekte fayda görüyorum.

Devlet bugünkü iftar sofrasında, yarınki iftar programını yapmaz. Bu programlar, daha Ramazan’ın başında yapılır. 12 Temmuz 2014 günü yapılacak Valilik İftarı da, Ramazan başında programlanmış bir teamül, bir gelenektir.

Sayın İhsanoğlu onuruna düzenlenen iftardan haberdar olmamız, iftarımızı buna göre programlamamız söz konusu değildir. “Böyle bir davete nispet yapmak”, “iftar sofralarını yarıştırmak”, “katılımı engellemek” ithamları, dedikodu seviyesinde yakışıksız iddialardır.

12 Temmuz’da, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Sivil Toplum Kuruluşları onlarca iftar sofrası kuracaktır. Bahse konu iftar sofrası bunlardan biridir. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu onuruna verilecek iftarda kurulan sofra da bütün iftar sofraları gibi azizdir, masumdur. Allah, kuranların niyetlerini kabul etsin.

Mübarek Ramazan ayında; huzur, bereket, kardeşlik arayan insanlarımızı, asılsız iddialarla yanlış yönlendirmeye çalışanları kınıyorum" ifadeleri yer aldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.