15 °C

İlber hocadan 'Amerika'nın keşfi' yorumu

Tarihçi İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği 'Amerika'yı ilk olarak Müslümanlar keşfetti' tezini değerlendirdi

İlber hocadan 'Amerika'nın keşfi' yorumu

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Amerika'yı ilk keşfedenler müslümanlardır' ve 'Küba'ya cami yakışır' sözlerinin ardından tartışmalar sürüyor. Bu tartışmalara son katılan isim ise tarihçi İlber Ortaylı oldu.

Kanal D’de Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K programına konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği 'Amerika’yı ilk olarak Müslümanlar keşfetti' tezini yorumladı.

'Bu bir fantezidir'

Ortaylı konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;

"Bu bir fantezidir. Gavin Menzies diye (İngiltere Eski Deniz Kuvvetleri Başkomutanı ve okyanus bilimci) bir amiral var. Amerika’yı devasa gemiler yapan Çinlilerin keşfettiklerine dair belgelerle ortaya çıktı. Ondan önce Vikingler kendilerine yol çizmişler. Onların geçtikleri çok net zaten. Siz o yolu bilerek geçiyorsunuz. Onlar bilmeden geçiyor. Bu nasıl oluyor. Yani ikna edici değil. Dolayısıyla bu konuda kesin konuşmak zor. Kolomb, dünyanın yuvarlak olduğu teziyle, Hindistan’a ulaşmak için batıya yelken açıyor. Amerika’ya ulaşmasına rağmen Hindistan’a vardığını düşünüyor. Ancak gerçeği öğrenemeden ölüyor. Daha sonra Ameroco Vespuci, ‘Bu başka bir kıtadır’ diyerek Amerika’nın batı tarafından keşfini başlatıyor. Her halde bir hoca, Küba’da cami olduğuna dair bir hikayeyi empoze etti. Ve bu hikaye bu şekilde yayıldı."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.