5 °C

İngiliz gazeteciler serbest

Diyarbakır'da IŞİD ve PKK adına eylem ve faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla tutuklanan İngiliz gazeteciler Jacop Philip Gıngel Hanrahan ve Philip John Pendlebury tahliye edildi

İngiliz gazeteciler serbest

Diyarbakır'da gelişmeleri takip ederken gözaltına alınan ve 2'nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından, 'Silahlı örgüte üye olmayıp bilerek ve isteyerek örgütü yardımdan' tutuklanan Vice News adlı internet haber kanalında görev yapan İngiliz gazeteciler Jacop Philip John Gingell-Hanrahan, Philip John Pendlebury ve Iraklı tercümanları Mohammed İsmael Rosool için yapılan tutukluluğa itiraz dilekçesi değerlendirildi. İtirazı değerlendiren Diyarbakır 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği iki İngiliz gazetecinin tahliyesine karar verdi. Hakimlik tercüman Mohammed İsmael Rasool'un ise elde edilen dijital veriler tam incelenemediği için tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

Tutuklandıktan sonra önce Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gönderilen İngiliz gazeteciler daha sonra tercüman olmadığı gerekçesiyle Adana Kürkçüler Cezaevi'ne nakledilmişti.

 

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.