26 °C

İngilizce bilmeyene vize yok

İngiltere, evlilik vizesi alacaklara dil sınavı yapacak.

İngilizce bilmeyene vize yok

LONDRA - İngiltere'ye eş durumu nedeniyle, evlilik vizesi alarak gelmek isteyenler gelecek aydan itibaren, dil sınavına tabi tutulacak ve temel İngilizceyi bilmeleri gerekecek.

AB ülkeleri dışından gelen kişiler için geçerli olacak bu uygulamayla, İngiliz hükümeti ülkeye girecek göçmen sayısını azaltmayı ve entegrasyonu hızlandırmayı planlıyor. 29 Kasım'dan itibaren yürürlüğe girecek olan ve Türk vatandaşlarını da kapsayacak uygulamada, dil bilme seviyesi, evlilik vizesi başvurusu sırasındaki İngilizce anlama ve konuşma düzeyini ölçen sınavla tespit edilecek.

Bu arada İngiltere'de Temmuz 2011'den itibaren vatandaşlık hakkının uzun sürede elde edilmesine yönelik yeni bir uygulamaya daha başlanması bekleniyor.

Göçmen sayısına sınırlama

İngiltere geçen Haziran ayında, AB dışından ülkeye gelecek göçmen işçi sayısına sınırlama getirme kararı almıştı. Bu uygulama, "AB dışından gelecek vasıflı işçi sayısının azalacağı" gerekçesiyle eleştirilmişti.

Mayıs ayında ülkede göreve gelen Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümeti, 1 Nisan 2011'den itibaren AB dışından göçü kalıcı olarak sınırlandırmayı planlıyor. Bu uygulamayla hükümet, yasadışı göçü ve ülkeye göçmen akışını önlemeyi, ayrıca net göçmen sayısını 1990'lı yıllardaki düzeyine çekmeyi amaçlıyor.

İngiltere'de 2004 yılında net göçmenlerin sayısı 245 bin kişiyle en yüksek seviyesine ulaşmış, son birkaç yılda ise puan sisteminin uygulanması ve ülke ekonomisinin kötüleşmesiyle bu sayı düşerek, geçen yıl 142 bin kişi olmuştu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap