17 °C

İnovasyon için en iyi yedi şehir

İş hayatında inovasyon dendiğinde öne çıkan en iyi şehirler. Peki bu şehirler yeni şirketleri ve akıllıdüşünceleri nasıl destekliyorlar?

İnovasyon için en iyi yedi şehir

 

 

Didem ERYAR ÜNLÜ

İSTANBUL - Dünya genelinde ekonomiler yavaşlarken, şirketler, yatırımcılar ve girişimciler yeni iş alanı, zeki insan ve parlak fikir avına çıkmış durumda. Birleşmiş Milletler ve Insead tarafından bir süre önce yayımlanan Küresel İnovasyon Endeksi, eğitim kurumları, dijital altyapı gibi unsurları dikkate alarak, inovasyonu en fazla destekleyen ülkeleri sıralıyor. Bu verilerden yola çıkarak bir araştırma gerçekleştiren Fortune da, inovasyon için en elverişli yedi şehri belirlemiş. Fortune'a göre "Yeni Silikon Vadisi neresi olacak?" sorusunu sormak yerinde, bundan sonra "Yeni Kopenhag neresi olacak" diye sormamız gerekecek.

ZÜRİH (İSVİÇRE)

[PAGE]

ZÜRİH (İSVİÇRE)

Google ve Yahoo, Avrupa mühendislik merkezlerini kurmak için Zürih'i seçtiler. ABD'li teknoloji devlerinin bu kararı almalarının nedeni Zürih'in sağlam altyapısının yanı sıra, yerel insan kaynağının da son derece eğitimli ve yetenekli olmasıydı. İsviçre, GSYIH başına düşen patent sayısı açısından dünya lideri konumunda. İsviçre hükümeti küçük yatırımcılar için çok fazla program sunuyor. Bu yüzden İsviçre çok sayıda yeni teknoloji şirketine ev sahipliği yapıyor.

zurih.jpg

 

STOCKHOLM (İSVEÇ)

[PAGE]

STOCKHOLM (İSVEÇ)

İsveç'in "Wireless Valley" (Kablosuz Vadi) adını taşıyan Kista bölgesinde yaklaşık
700 yüksek teknoloji şirketi faaliyet gösteriyor. İsveç hükümetinin Ar-Ge harcamaları GSYIH'nın
yüzde 3.6'sına ulaşıyor. Ülkedeki yüksek eğitim sisteminin başarısı, önemli bilimsel yayınların ve araştırmaların da sayısını önemli ölçüde artırıyor. Stockholm, Intel, Symantec ve Oracle'ın yanı sıra, Angry Birds'ün yaratıcısı Rovio'nun ofislerine de ev sahipliği yapıyor.

 

stockholm.jpg

 

SİNGAPUR

[PAGE]

SİNGAPUR

Singapur sağlık teknolojisi alanında önemli bir merkez olmaya hazırlanıyor. Öte yandan hem büyük şirketler hem de küçük girişimciler için destek programları devreye sokuluyor. Program, Ar-Ge yatırımlarına uygulanan vergi kredilerinin yanı sıra, Singapur'un gelişmiş telekom altyapısına ve yetenekli işgücüne ulaşım imkanı da sağlıyor. GlaxoSmithKline, Novartis, Abbott ve Roche gibi sağlık sektörü devleri de Singapour'da büyük merkezler açtılar.

 

singapur.jpg

 

DUBLİN (İRLANDA)

[PAGE]

DUBLİN (İRLANDA)

Dublin'i öne çıkaran üç unsur var. Bunlar Londra'dan daha ucuz olması;  İngilizce konuşulması ve düşük kurumsal vergi uygulaması. "Silicon Docks" adı verilen bölgede Google, Facebook, LinkedIn ve Zynga gibi teknoloji devlerinin uluslararası merkezleri bulunuyor. Twitter da geçtiğimiz yıl Londra ve Tokyo'nun ardından üçüncü uluslararası ofisini Dublin'de açacağını ifade etti. Şirket bu ofisi Avrupa merkezi yapacak. Bu arada her yıl düzenlenen Dublin Web Zirvesi, Avrupa'nın en önemli teknoloji konferanslarından birisi.

 

dublin.jpg

 

KOPENHAG (DANİMARKA)

[PAGE]

KOPENHAG (DANİMARKA)

Geçtiğimiz sene bir grup teknoloji sektörü yöneticisi Founder's House in Copenhagen isimli bir merkez açtı. Bu merkez kapsamında, teknoloji girişimcilerinin yetiştirilmesi hedefleniyor. Merkez, Nokia kampüsüne çok yakın bir gölgede konumlanıyor. Buradaki merkezler aynı zamanda Danimarka'nın önde gelen geliştiricilerinden destek alıyorlar.

Kopenhag fotoğrafları için tıklayın

 

kopenhag.jpg

 

OULU (FİNLANDİYA)

[PAGE]

OULU (FİNLANDİYA)

Helsinki'nin yaklaşık 500 kilometre uzağında yer alan Oulu, Kuzey Finlandiya'nın en kalabalık şehri. 140 bin kişilik nüfusun 18 bini şehirde faaliyet gösteren 800 adet yüksek teknoloji şirketinde çalışıyor. Bu şirketler arasında Nokia, Hintli teknoloji devi Wipro ve ABD'li Pulse da yer alıyor. Şirketler, farklı programlarla inovasyonu destekleyen Oulu Üniversitesi ile işbirliği içindeler.

 

oulu.jpg

 

EİNDHOVEN (HOLLANDA)

[PAGE]

EİNDHOVEN (HOLLANDA)

Intelligent Community Forum düşünce kuruluşu 2011 yılında Eindhoven'ın teknoloji bölgesi Brainport'u dünyanın en akıllı bölgesi seçti. Bölge 100 teknoloji şirketi ve 8 bin araştırmacıya ev sahipliği yapıyor.

 

eindhoven.20120924084352.jpg

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap