11 °C

İnşaat kazısında toplu mezar çıktı

Ardahan'da Karagöl Mahallesinde yaptırılacak bir apartmanın temel kazısı sırasında toplu mezar ortaya çıktı.

İnşaat kazısında toplu mezar çıktı

ARDAHAN - Ardahan'da şehir merkezindeki bir inşaatın temel çalışması sırasında insan kemiklerine rastlandı.

Edinilen bilgiye göre, şehir merkezinde Karagöl Mahallesindeki Karagöl Camisi karşısında Lütfü Karabağ'a ait bir inşaatın temel çalışması sırasında insan kemikleri görülmesi üzerine, inşaat çalışanları durumu emniyete bildirdi.

Bunun üzerine emniyet müdürlüğü ekipleri bölgeye gelerek, güvenlik tedbiri aldı. Ardından durum savcılığa bildirildi. Savcılık, söz konusu inşaattaki çalışmayı durdurdu.

Ardahan Vali Yardımcısı Ahmet Karatepe, "Olay doğrudur. Ama yeni olması nedeniyle yeterli bilgi henüz elimize ulaşmadı. Savcılık olayla ilgili zaten inceleme başlattı. İlerleyen zamanlarda durum netleşecek" diye konuştu.

Bitlis'te çalışmalar sürüyor

Öte yandan Bitlis'in Saray Mahallesi'nde 1916 yılında Ermeniler tarafından öldürülen 17 kişinin bulunduğu toplu mezarı açma çalışmaları devam ediyor.

Ahlat Müzesi Müdür Vekili Arkeolog Mikail Ercek, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazıda çıkan bulgulardan Müslümanların katledildiğinin anlaşıldığını söyledi.

Mezar kazısında muska ve mermilerin çıktığını ifade eden Ercek, şöyle konuştu:

"Mezar kazısını 5 gün planladık. Kaç kişinin olduğunu tespit ederek, kazı alanını genişletebiliriz. Belki kazı daha uzun sürebilir. Ama şimdiki verilere göre, Müslümanların katledilmiş olduğu anlaşılıyor. Çünkü kazıda muska ve mermiler çıktı. Özellikle muska çok önemli bir bulgu. Muska bir nevi Müslümanların olduğunu gösteriyor ve buna işaret ediyor. Şu anda mezar kuyu gibi görünüyor. Fakat bu kazıyla belirlenecek. Yangın izleri görüldü. Kazı yaptığımız alanın yanında ev bulunuyormuş ve evden çıkan insanların Ermeniler tarafından kurşunlanarak öldürüldüğü anlaşılıyor. Tabii ki kazı çalışmaları henüz çok yeni ve şu anda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Yarın ve diğer günler çıkan bulgulara göre elimiz çok daha güçlenecek. Buluntularda tespitlerimiz daha da kesinleşecek."

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.