24 °C

İnsansız hava aracı arayacak

Afşin-Elbistan'daki heyelanda toprak altında kalan 9 kişiyi Almanlar arayacak.

İnsansız hava aracı arayacak

KAHRAMANMARAŞ- Afşin-Elbistan'da kömür sahasındaki heyelanda toprak altında kalan 9 kişinin yerini tespit etmek amacıyla Almanya'dan gelen 3 kişilik ekip, insansız hava aracıyla arama yapacak.

Alman MGT Firması Temsilcisi Dr. Johannes Stoll, mühendisler Christoph Eck ve Benedikt Imbach, toprak altında kalan 9 kişinin yerini belirlemek amacıyla bugün heyelan bölgesine geldi.

Ekip, heyelan bölgesinde yanlarında getirdikleri teknik aletlerle birlikte, arama yapmakta kullanacakları insansız hava aracın montajını yaptı. Alman ekip ayrıca, heyelan alanının haritasını da çıkartarak bilgisayara aktardı.

Alman ekip, hava şartlarının müsait olması durumunda, montajını yaptıkları insansız hava aracıyla toprak altında kalan 9 kişinin yerini tespit etmek için çalışmalara başlayacak.

Yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Alman mühendisler, şunları söylediler:

"Özellikle yaşanan acıyı paylaşıyoruz. Bizim de bir katkımız olmasını istiyoruz. Biz şu an uzaktan kumandalı helikopterler işletiyoruz. Bu helikopterler önceden verilen hatlardan, güzergahlardan uçuyor. Hava aracında bulunan çok hassas manyetik sensör, manyetik alanları tespit ediyor. Bizim amacımız toprak altında kalan araçları ve insanların üzerindeki cep telefonu, telsiz gibi cihazları tespit etmek. Bir harita oluşturduk. Burada da o alandaki manyetik alanları tespit edip insanların yerlerini belirlemeye çalışacağız."

Bu arada, heyelan bölgesinin hemen yanından geçen Hurman Çayı'nın bir bölümüne, suyun heyelan bölgesine sızmaması için betondan set yapımına başlandı.

Kahramanmaraş'ta Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada, 10 Şubat'ta meydana gelen heyelanda, Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı toprak altında kalmıştı. Toprak altında kalan 9 kişiye yapılan aramalara rağmen ulaşılamamıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap