13 °C

İran, Türk TIR’larına yakıt vermeyecek!

İran, Kasım ayının sonlarından itibaren Türk taşıtlarına İran içerisinde yakıt satışının durdurulacağını duyurdu

İran, Türk TIR’larına yakıt vermeyecek!

TAHRAN - İran Karayolları Ulaştırma ve Bakım Kurumu’na bağlı Gümrük ve Transit Ofisi Genel Müdürü Muhammed Cevad Artçiyan, Kasım ayının sonlarından itibaren Türk taşıtlarına İran içerisinde yakıt satışının durdurulacağını duyurdu.

Artçiyan, resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada, iki ülke arasında “akaryakıt fiyat farkı” uygulaması ile başlayan ve bir süredir devam eden transit sorunun ardından, Türkiye’nin “Türk taşıtlarının İran’a girişlerde yakıt depolarının mühürlenmesi” önerisini uygulamaya koyacaklarını belirtti.

Uygulamaya Kasım ayının sonlarından itibaren başlanılacağını belirten Artçiyan, “İran’a girişlerde yakıt depoları mühürlenecek olan Türk taşıtlarına, ülke içerisinde de birçok noktada takibe ve kontrole tabi tutulmak suretiyle İran’da yakıt alımı yapmalarına müsaade edilmeyecek” ifadesini kullandı.

İran’ın “ülkelerinde yakıt fiyatının Türkiye’ye oranla çok daha ucuz olmasını” neden göstererek sınır geçişlerinde Türk taşıtlarından akaryakıt fiyat farkı uygulaması adı altında tek taraflı olarak ücret alması ve Türkiye’nin konuya itirazının sonuçsuz kalmasının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 10 Ekim 2014’ten itibaren mütekabiliyet uygulaması kapsamında İran taşıtlarından aynı ücreti almaya başlamıştı.

Türkiye’nin uygulamaya başlamasının ardından İran tarafı, 11 Ekim’de akaryakıt fiyat farkını iki katına çıkarmış, Türkiye yine mütekabiliyet esasları çerçevesinde fiyatları yükseltmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.