16 °C

İstanbul Emniyeti'ne silahlı saldırı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine silahlı saldırı düzenlendi. Terörist kadın kadının hayatını kaybettiği olayda 2 polis memuru ise hafif yaralandı

İstanbul Emniyeti'ne silahlı saldırı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinin girişine gelen kadın teröristin 2 el bombası attığı, bunlardan birinin patladığı ve diğerinin patlamadığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, saat 18.00 sıralarında Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü kapısına gelen kadın terörist, 2 el bombası attı. Emniyetin kapısının yakınına düşen el bombalarından biri patladı, diğeri patlamadı.

Terörist kadın el bombalarını attıktan sonra uzun namlulu silahla emniyetin kapısındaki polislere silahla ateş açtı. Polislerin karşılık vermesiyle çıkan çatışmada, kadın terörist öldürüldü.

Teröristin açtığı ateş sonucu 2 polis memuru hafif yaralandı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan polislerden Tayfun Demirtaş'ın alnından, İhsan Merde'nin kolundan kurşun sıyırması sonucu yaralandığı, sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

etrjfhg.jpg

Kimliği belli oldu 

Kadın saldırganın parmak izi bilgilerini de değerlendiren polis, öldürülen teröristin Elif Sultan Kalsen olduğunu tespit etti.

Saldırıda teröriste yardım eden başka bir kişinin olup olmadığı ise araştırılıyor.

Saldırgan iki değil bir kişiydi

Bu arada, daha önce açıklananın aksine saldırganın bir kişi olduğu, kaçtığı belirtilen kişinin  İstanbul Üniversitesi'nde bugün izinsiz gösteri yaptıkları için gözaltına alınan 21 kişiye destek vermek içinİstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün kapısının yakınında bekleyen grupta bulunduğu, çatışma sırasına bacağına kurşun isabet etmesi sonucu yaralandığı öğrenildi. Bu grupta bulunan ve aralarında kadınların da olduğu 13 kişi ise gözaltına alındı.

earhb.jpg

Silahlı ve bombalı saldırının ardından Emniyet Müdürlüğü çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Vatan Caddesi'nin büyük kısmı trafiğe kapanırken, Çapa, Fatih, Bayrampaşa ve Aksaray yönünden Emniyet Müdürlüğü'ne çıkan tüm yollar araç ve yaya girişine kapatıldı. Aksaray-Atatürk Havalimanı hattında çalışan metro da patlamanın ardından Vatan Emniyet Durağı'nda güvenlik gerekçesiyle durmadı.

awsreoj.jpg

Bomba İmha Şube Müdürlüğü'ne bağlı uzman polisler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü çevresindeki şüpheli paketleri, içinde patlayıcı veya bomba olma ihtimaline karşı kontrollü bir şekilde fünyeyle patlattı.

aeognvd.jpg

Vali Şahin'den açıklama

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne biri kadın iki terörist tarafından silahlı saldırı düzenlendiğini belirterek, "Çatışmada kadın terörist üzerindeki bomba ve uzun namlulu silahla ölü olarak ele geçirildi" dedi.  

Şahin, yaptığı açıklamada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendiğini bildirerek, "İstanbul Emniyet Müdürlüğümüze yarım saat kadar önce biri kadın iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Çatışmada kadın terörist üzerindeki bomba ve uzun namlulu silahla ölü olarak ele geçirildi. Diğer saldırganın yaralı olarak kaçtığı olayda bir polisimiz hafif yaralandı" ifadelerini kullandı.  

Davutoğlu bilgi aldı

Başbaban Ahmet Davutoğlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan saldırıyla ilgili İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu, İçişleri Bakanı İçişleri Bakanı Öztürk ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile telefonda görüştü. 

Görüşmede, Öztürk ve Altınok, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan saldırıyla ilgili Başbakan Davutoğlu'na bilgi verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap