23 °C

İstanbul ve Ankara'da göstericilere müdahale

1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde İstanbul'da Taksim'e, Ankara'da Kızılay'a yürümek isteyen bazı gruplara polis müdahale etti

İstanbul ve Ankara'da göstericilere müdahale

İSTANBUL - İstanbul Okmeydanı'nda polise molotofkokteyli, taş, havaifişek ve demir bilye atan gruba biber gazıyla müdahale edildi.

Göstericilerin attığı bir molotofkokteyli, zırhlı polis aracına isabet etti. Alev alan araç, yangın söndürme tüpleriyle söndürüldü. Güvenlik güçlerinin arasına atılan molotofkokteyli de kısa süreli paniğe neden oldu.

Taksim'e çıkan cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı

1 Mayıs dolayısıyla, Taksim Meydanı'na çıkan cadde ve sokaklar sabahın erken saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatıldı. Yayaların da girişine izin verilmeyen meydana sadece güvenlik görevlileri ve basın mensupları alınıyor.

Güvenlik önlemlerinin artırıldığı bölgede, Taksim Meydanı, Kazancı Yokuşu ve Cumhuriyet Anıtı'nın çevresi ile İstiklal Caddesi'ne çıkan sokaklar polis barikatlarıyla kapatıldı.

Bu arada çelenk sunumu için Cumhuriyet Anıtı'na giden yolun bir bölümü giriş ve çıkışlara açık bırakıldı.

Gezi Parkı'nın içinde de emniyet güçlerinin bekleyişi sürüyor. Taksim ve Galatasaray meydanlarında akrep ve TOMA'lar park halinde bekletiliyor. Güvenlik tedbirleri kapsamında, Cumhuriyet Anıtı'nın çevresi ve Atatürk Kültür Merkezi'nin önündeki yeşil alanlar polis köpeklerince arandı.

Öte yandan, sabahın erken saatlerinde Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.

Bu arada Şişli'de Halaskargazi Caddesi Ebekızı Sokağı'ndan itibaren yol, Taksim yönünde trafiğe kapatıldı.

Polisten 'dağılın' uyarısı

Polis, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Taksim Meydanı'nda kutlamak amacıyla Beşiktaş'ta toplanan gruba "Dağılın" uyarısı yaptı.

Bazı CHP'liler ile Halkın Kurtuluş Partisi üyelerinden oluşan grup, Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda toplanmaya başladı.

Polis, trafiğe kapatılan Barbaros Meydanı'nda park halinde bekleyen CHP'ye ait 2 seçim otobüsünün kaldırılmasını istedi. Uyarıya karşın kaldırılmayan otobüsler için çekiciler devreye girdi.

Bu sırada CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın da aralarında bulunduğu grup, çekicinin önüne oturarak, otobüsün kaldırılmasına izin vermedi. Uyarıları dikkate almayan grubu, çevik kuvvet ekibi kalkanlarla bölgeden uzaklaştırdı.

Bu olayın ardından otobüs, çekici ile alandan kaldırıldı. Diğer otobüs ise partililer tarafından CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı'nın önüne park edildi.

Bu arada, Halaskargazi Caddesi ve Taksim Meydanı'na çıkan bütün ara sokaklar polis barikatıyla kapatıldı.

132.jpg

Şişli'de DİSK üyelerine müdahale

Şişli'de de bir grup sabahın erken saatlerinden itibaren Halaskargazi Caddesi'ndeki DİSK Genel Merkezi binasının önünde toplandı. Grubun oluşturduğu korteje, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekili Süleyman Çelebi ve CHP eski milletvekili Mehmet Sevigen de katıldı.

Polisin uyarılarını dinlemeyerek Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Gruptan bazı kişiler de polise bilye, taş, havai fişek attı. Müdahale sonrası grup, Halaskargazi Caddesi'nin ara sokaklarına ve DİSK binasına doğru kaçtı.

DİSK binasının bulunduğu yere TOMA'lardan su sıkılırken, göstericiler de polise havai fişek attı.

Müdahale sırasında bazı iş yerlerinin camları kırıldı.

Bu arada polisin müdahalesi sırasında kortejde bulunan HDP eş genel başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de gazdan etkilenmeleri nedeniyle kortejden ayrıldı. Tuncel ve Kürkçü'ye çevredekiler tarafından su ve sütle müdahale edildi.

Karayolunu kapatanlara müdahale

Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen Eğitim-Sen üyesi bir grup, E-5 Mecidiyeköy sapağından, Mecidiyeköy Meydanı'na girmek istedi.

Eylemcilerin meydana girmesine izin vermeyen polis ekipleri, TOMA ile grubun önünü kesti. Polisin dağılmaları yönünde uyarıda bulunduğu grup, E-5 karayolundan karşı şeride geçerek, yolu çift yönlü trafiğe kapattı.

Bir süre burada burada bekleyen ve polisin uyarılarını dikkate almayan gruba biber gazıyla müdahale edildi.  

12-018.jpg

Beşiktaş'ta arbede

Beşiktaş'ta güvenlik önlemi alan TOMA'nın önüne oturan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, polislerle tartıştı.

Aracın önünden kaldırılmaya çalışılan Tanal ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında Tanal'ın polise yumruk attığı, kafasından hafif şekilde yaralandığı ve gözlüğünün de kırıldığı görüldü.

Beşiktaş ve Nişantaşı'nda müdahale

Öte yandan, Beşiktaş'ta Barbaros Bulvarı üzerinde toplanan bir gruba da polis dağılmaları ve yolu boşaltmaları yönünde uyarıda bulundu.

Uyarıları dikkate almayan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Gruptakiler de polise taş ve çeşitli cisimler atarak, karşılık verdi.

Nişantaşı'nda ise ara sokaklarda toplanan küçük gruplar, polise taş ve benzeri cisimler atarak, çevredeki iş yerleri ve sokak lambalarına zarar verdi.
Ankara'da müdahale
 
Ankara'da da Kolej kavşağında yolu trafiğe kapatarak Kızılay'a yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

Kurtuluş Parkı'ndan Kızılay'a doğru yürüyüşe geçmek isteyen gruptakiler, Ziya Gökalp Caddesi'ni trafiğe kapattı. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine polisin kurduğu demir barikatları yıkan ve emniyet güçlerine havai fişek atan gruba polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Polisin müdahalesinin ardından ara sokaklara kaçan gruptakiler, tekrar caddeye çıkarak havai fişek atmayı sürdürdü.

Polisin, aralıklarla tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıttığı göstericilerden 22'si Sıhhiye Köprüsü'nde gözaltına alındı.

Ziya Gökalp Caddesi'nden Kızılay'a yürümek isteyen gruba polis, dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Polisin uyarılarına uymayan gruptakiler, Ethem Sarısülük'ün öldürüldüğü yere doğru yürümek istedi. Bunun üzerine gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polis, gruptaki bazı göstericileri gözaltına aldı.

3-303.jpg

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap