6 °C

İstanbul'da kar yağışı aralıklarla devam ediyor

İstanbul'da beklendiği gibi kar yağışı yer yer şiddetini artırarak devam ediyor. Pazartesi gününe kadar aralıklarla sürmesi beklenen yağışla birlikte bazı bölgelerde kar kalınlıkların 25 cm'i bulabileceği bildirildi.

İstanbul'da kar yağışı aralıklarla devam ediyor

İstanbul'un her iki yakasında da kar yağışı sabah saatlerinde aralıklarla başladı. İlerleyen saatlerde etkisini artıran karın pazartesi gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Tipi şeklinde yağan karın etkisini artırması beklenirken, buzlanma ve don uyarısı yapıldı.

Kar yağışı nedeniyle Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında bugün ve yarın toplam 155 sefer iptal edildi.

İstanbul'da hava sıcaklığı gündüz saatlerinde 2 derece ila 4 derece hissedilirken gece saatlerinde eksileri görecek.

AKOM'dan uyarı: 25 cm'i bulabilir.

AKOM'dan yapılan açıklamada, 'İstanbul'un bugün yoğun kar yağışının etkisi altına girmesi bekleniyor. İl genelinde kar kalınlıklarının 5-25 cm civarı olacağı tahmin ediliyor.' denildi.

Ne kadar sürecek?

Akşam saatlerinde de sürmesi beklenen kar yağışının, cumartesi günü kuvvetli derecede etkili olması beklenmezken, pazartesi gününe kadar süreceği belirtildi.

Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de bugün başlayan kar yağışlarının Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’nun kuzeyi ile Sinop’da gelecek haftanın başına kadar kuvvetli ve yer yer yoğun olması bekleniyor. Meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Yağışların pazartesi gününe kadar aralıklarla etkili olacağı tahmin ediliyor.

İç kesimlerde -15 derece görülecek

Meteoroloji'den yapılan açıklamada, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışlarının beklendiği bildirildi. Açıklamada ayrıca hissedilir derecede sıcaklık düşüşleriyle birlikte iç kesimlerde yer yer -15 derecenin altı, Karadeniz sahil kesiminde ve Marmara'da -3 derece altı, Akdeniz ve Ege sahil kesiminde 0 derece ve altı hava sıcaklıklarının görülmesinin beklendiği belirtildi. Meteoroloji'den hafta sonu ve gelecek haftanın ilk yarısı için yapılan hava tahmini şöyle: 

"Mevsim normallerinin altında sıcaklıkların görüldüğü ülkemizin, bugün öğle saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerden başlayarak yeni bir soğuk hava dalgasının etkisine gireceği ve sıcaklıkların hissedilir derecede düşeceği tahmin ediliyor. Hissedilir derecede sıcaklık düşüşleriyle birlikte iç kesimlerde yer yer -15 derecenin altı, Karadeniz sahil kesiminde ve Marmara’da -3 derece altı, Akdeniz ve Ege sahil kesiminde 0 derece ve altı hava sıcaklıkların görülmesi bekleniyor. Aşırı soğuk havanın önümüzdeki hafta ortasına kadar ülkemizde etkili olması bekleniyor. Aşırı soğuk hava ile yurdumuzun kuzey ve doğu kesimlerinde yer yer yoğun olmak üzere kar yağışları görüleceği tahmin edildiğinden aşırı soğuk hava ve kar yağışlarının oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, çığ tehlikesi, kuvvetli buzlanma ve don, tarımsal faaliyetin yapıldığı bölgelerde zirai don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır"

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.