11 °C

İşte CHP'nin 2B planı

CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, 2B arazilerinde mülkü bulunanlara tapu, orman köylülerine de aynı amaçla kullanmak kaydıyla arazileri bedelsiz vereceklerini söyledi.

İşte CHP'nin 2B planı

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''2B alanlarında, çevre ve orman kaygısını gözeten, devlet ile vatandaşlar arasındaki sorunları tümüyle sona erdirecek, bu çerçevede yapılaşmış alanlar ile tarımsal alanlardaki mülkiyet sorununu çözecek, orman köylülerini destekleyecek bir proje uygulayacağız. Projemiz, devlet ile vatandaşlar arasındaki temel uyuşmazlık alanlarında barışı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle projemize '2B Barış Projesi' adını verdik'' dedi.

Sultanbeyli'de bir düğün salonunda basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, partisinin 2B Barış Projesi'ni açıkladı.

2B sorununun, milyonlarca yurttaşın sorunu olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şu ana kadar devam eden bu sorunun çözümü için CHP'nin bir proje geliştirdiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Buna biz, 2B Barış Projesi diyoruz. 2B arazisinde binası olanlara, tarımsal faaliyetlerde bulunanlara ve orman köylülerine kullandıkları arazinin tapusunu vereceğiz. Bedelli mi, bedelsiz mi bu da tartışma konusu? Konut yapılarında emlak vergisi değeri üzerinden, aynı büyükşehir veya belediye sınırları içinde başka bir konutu varsa rayiç bedel üzerinden devredilecek. Esnafın işyeri olarak kullandığı binalar da emlak vergisi değeri üzerinden, diğerleri de rayiç bedel üzerinden devredilecektir. Tarım hayvancılık amaçlı olarak kullanılan arazilerde tarım hayvancılık faaliyetinde bulunanlara emlak vergisi değeri üzerinden, orman köylülerinin yerleşim veya tarım hayvancılık amaçlı kullandıkları araziler aynı amaçlı kullanmaları koşuluyla kullanıcılarına bedelsiz olarak teslim edilecektir. Üzerinde yapı bulunmayan tarımsal amaçlı kullanılmayan araziler de ağaçlandırılarak ormanlaştırılacaktır.''

Elde edilen gelir orman ıslahında kullanılacak

Kemal Kılıçdaroğlu, bu satıştan elde edilecek gelirin yüzde 40'ının, orman alanlarının ıslahı ve ihyası, yani orman alanlarının oluşturulmasıyla ilgili, yüzde 30'unun orman köylülerinin kalkınması ve Türkiye'de hayvancılığın ve yeni kurulacak olan hayvancılık ve et ürünleri kurumunun desteklenmesi için kullanılacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, geri kalan yüzde 30'luk kısmının devlet üniversitelerinin geliştirilmesi ve desteklenmesinde kullanılacağını vurguladı.

''2B Projesi kapsamında ne kadarlık bir gelir elde etmeyi hedefliyorsunuz'' sorusu üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, 2B Projesi'nin, Barış Projesi olduğunu yineleyerek, vatandaşı soymak veya hak edilenden fazla bedelle karşı karşıya bırakmak gibi doğru olmayan şeyler yapılmayacağını, ayrıca bu projeyi, gelir odaklı proje olarak görmediklerini ifade ederek, elde edilen gelirin de ormanların, hayvancılığın, tarımın ve üniversitelerin gelişmesi için kullanılacağını söyledi.

Bir gazetecinin orman alanındaki villalar ile ilgili sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Orman alanında kim villa yapıyorsa sorumlusu İstanbul'u yönetenlerdir. İstanbul'un yönetimini CHP'nin aldığı tarihten itibaren, orman alanını yağmalayanlara ve orman alanında yasa dışı villa yapılmasına izin verilmeyecek'' diye konuştu.

Böylece yıllardır kapanmayan bir sorunun CHP'nin bu projesiyle kapanmış olacağını belirten Kılıçdaroğlu, Barış Projesi'nin, yoksul orman köylüsüne, bu alanların kullanıcılarına hem barış ve huzur getireceğini hem de üretimi artırarak istihdamı sağlayacağını, aynı zamanda yeni orman alanlarıyla çevreye ve doğaya hizmet vereceğini belirtti.

Çılgın proje peşinde değiliz hedefimiz belli

Konuşmasından sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu, ''CHP böyle bir önemli bir projeyi açıklarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Çılgın Projeyi' açıklaması bekleniyor. İki projeyi kıyaslar mısınız'' şeklindeki soru üzerine şöyle konuştu:

''Bizim görevimiz, hedefimiz, amacımız, çılgın projeler peşinde koşmak değil. Biz vatandaşın yıllardır çözülmeyen sorunlarını çözmek istiyoruz. 2B çözülmedi. 1980'lerden bu yana çözülmedi. Biz çözüyoruz Barış Projesi ile... Yoksulluk çözülmedi, biz çözüyoruz Aile Sigortası projesi ile... Taşeron işçilerin durumu çözülmedi, biz çözüyoruz taşeron işçi projesi ile... Gençlerin askerlik sorunu çözülmedi, biz çözüyoruz Askerlik Projesi ile... Bizim projelerimiz, yıllardır sürüncemede kalan sorunları çözmeye yöneliktir.''

İşbirliği değil hedef iktidar

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ''AKP'nin bir milletvekilinin bir tespiti oldu; CHP ve MHP'nin gizli bir ittifak içinde olduğunu iddia etti. Buna bir cevabınız olacak mı'' sorusunu, ''CHP'nin hiçbir siyasal partiyle işbirliği yapması söz konusu değil. Zaman zaman bu konuda gazetelerde haberler çıkıyor. Bizim bir hedefimiz var; 13 Haziran'da tek başına iktidar olmak, hedefimiz bu'' diye yanıtladı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.