7 °C

İşte FT'nin Erdoğan analizi

Başbakanın Köşk adaylığı dış basında geniş yer buldu

İşte FT'nin Erdoğan analizi

DIŞ HABERLER (DÜNYA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Köşk adaylığının ilan edildiği toplantıda yaptığı konuşma yurt dışında da dikkat çekti. Financial Times dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili yer verdiği tam sayfalık bir analizde konuşmadan bölümleri yansıttı. “Erdoğan’ın büyük hırsı” başlıklı analizde boyun eğmez bir karakteri olduğu belirtilen Erdoğan’ın, Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline getirmek, daha dindar bir kuşak yetiştirmek ve bir dünya lideri olmak gibi üç amacının bulunduğu yorumu yapılıyor. 

Gazete, Erdoğan’ın sekiz seçimden zaferle çıktığı belirtilen analizde Erdoğan’ın özellikle Gülen hareketiyle mücadelesi kapsamında politika ve ekonomi alanında attığı otoriter adımların Türkiye’de ve dünyada dikkat çektiği belirtiliyor. 

Analizde Türkiye’nin yıl içinde sosyal paylaşım Twitter’ı yasakladığı, MİT’in yetkilerini artıran yasal düzenlemelere gittiği, yargı üzerindeki yürütme gücünün arttığı da kaydediliyor. Sermaye Piyasası Kurulu ve Maliye Bakanlığı’ndaki yetkililerle ilgili görev değişiklikleri ile Erdoğan’ın “faiz lobisine” karşı bir savaş başlatması ardından Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmeye başladığını yazan gazete, bu gelişmelerle ilgili Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un yorumlarına yer veriyor. Koç, kurumların zayıfl atılmasının, her ne kadar ekonomiyi yürüten bir özel sektörü olsa da Türkiye ekonomisinin gelişmesine yardım etmediğini söyledikten sonra bu eğilimin değişmesi ve bağımsız denilen kurumların gerçekten bağımsızlığa sahip olmaları gerektiğini söylüyor. Analizin sonunda Erdoğan’ın seçimleri kazanması durumunda bunun, Başbakanın yönetim tarzının halk tarafından bugüne kadarki en büyük onayı olacağı görüşü dile getiriliyor ve Erdoğan’ın seçilmesinin Türkiye’yi değiştiren bazı dönüşümlerinin daha da derinleştirebileceği ifade ediliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.