İşte spora motive ettiği 'kanıtlanmış' 10 şarkı!

Spotify, sporseverlerin antrenmanlarına devam etmelerini sağlamak için egzersizler sırasında kullanılacak bilimsel olarak kanıtlanmış çalma listesini açıkladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Spotify, dünya çapında spor salonuna giden kişilerin çalma listelerinde en üst sıralarda bulunan şarkıları belirledi. Spotify aynı zamanda bilimsel analiz ve şarkıların popülerliğine dayanarak sporseverlerin daha fazla terlemelerini sağlayacak mükemmel bir (Ultimate Workout) çalma listesi oluşturdu.

Spotify üzerinde dünya çapında yer alan 6,7 milyon spor çalma listesi analiz edilerek insanların spor salonlarında hangi şarkıları dinlemeyi tercih ettikleri ortaya çıkarıldı. Bu analizler sonucunda dünya çapında Macklemore & Ryan Lewis feat. Ray Dalton'a ait Can’t Hold Us şarkısı spor çalma listeleri içerisinde en çok dinlenen şarkı olduğu ortaya çıktı. Can’t Hold Us'ı Avicii'den Wake Me Up, Eminem'den ‘Till I Collapse ve Swedish House Mafia feat. John Martin'den Don’t You Worry Child parçaları takip etti. 

Türkiye’de ise Spotify üzerinden Michael S. Audien’in Leaving You (Radio Edit) şarkısı spor yaparken en çok dinlenen şarkı oldu. İkinci sırada Pitbull’un Do It şarkısı, üçüncü sırada ise Dan Croll’un From Nowhere-Live At Spotify Offices 2013 şarkısı yer aldı. 

Spotify’ın verileri aynı zamanda dünya çapında erkeklerin en sık hafta içerisinde öğle yemeği vakitlerinde ve daha sonrasında egzersiz yaptıklarını ve egzersiz yaparken Eminem’in Till I Collapse şarkısı ile birlikte Survivor'dan Eye of the Tiger gibi klasikleri dinlediklerini gösteriyor. 

Kadınlar Macklemore ve Rihanna'yı tercih ediyor

Kadınlar ise hafta başında kahvaltı öncesinde egzersiz yapmayı tercih ediyorlar. Kadınların tercih edilmiş parçaları¹arasında Macklemore’un Can’t Hold Us ve Rihanna’nın We Found Love gibi modern klasikler yer alıyor. Spotify’ın verileri yapılan araştırmalara² paralel olarak kadınların erkeklere göre müziği daha senkronize bir şekilde kullanmaya (müziğin ritmine göre egzersiz yapmaya) meyilli olduklarını gösteriyor. Rihanna gibi sanatçıların pop ve dans parçaları tekrar eden melodi ve ritimleri ile egzersiz için ideal şarkılar olurken, kadınların spor çalma listelerinde bu şarkıların neden en üst sıralara yerleştiğini de açıklıyor.  

Türkiye'de erkekler perşembe ve cuma, kadınlar haftasonları egzersiz yapıyor

Türkiye verilerine  göre erkeklerin en çok perşembe ve cuma günleri öğleden sonra saatlerinde egzersiz yaptıkları, kadınların ise haftasonları 17.00-20.00 saatleri arasında spor yapmayı tercih ettikleri görülüyor. 

Sporseverlerin yeni yıl ile birlikte bu Ocak ayında daha iyi bir performans göstermelerine yardımcı olmak için Spotify, Londra'daki Brunel Universitesi'nin Egzersizte Müzik ve Spor Grubu ile birlikte çalışarak en mükemmel spor çalma listesini hazırladı. Çalma listesi dünya çapında popüler şarkıların yanı sıra tempo (bpm), tarz ve şarkı sözlerine dayalı olarak daha sıkı egzersiz yapmayı sağlamak için bilimsel olarak kanıtlanmış şarkılardan oluştu. 

Sporseverlere özel hazırlanan Spotify çalma listesi, popüler parçalar eşliğinde ısınma hareketleriyle başlayıp yüksek yoğunluklu güç arttırıcı eğitimlerle devam edecek ve soğuma hareketleriyle sonlandırılacak şekilde tüm egzersiz süreçlerine uygun olacak şekilde geliştirildi. Bu çalma listesi aynı zamanda Ocak ayının ilk haftası sonrasında da spora devam etmeyi motive edecek şekilde tasarlandı.

İşte en iyi 10 Ultimate Workout (çalma listesi):

[PAGE]

1.    Roar – Katy Perry

watch-katy-perry-roar-music-video-first-prism-single-clip-shows.jpg

[PAGE]
2.    Talk Dirty – Jason Derulo ft 2 Chainz

jason-derulo-on-tattoos-2247874.png

[PAGE]

3.    Skip To The Good Bit – Rizzle Kicks

rizzle+kicks.jpg

[PAGE]

4.    Get Lucky – Daft Punk ft Pharrel Williams

daft-punk-nile09112013.png

[PAGE]

5.    Move – Little Mix

img-viralites-feel-my-rhythm-on-itunes-now-all-a-laugh-guys-126.jpg

[PAGE]

6.    Need U 100% - Duke Dumont ft A*M*E

cats-003.jpg

[PAGE]

7.    You Make Me – Avicii

avicii-2-001.jpg

[PAGE]

8.    Feel My Rhythm – Viralites

little-mix-650-430-001.jpg
 

[PAGE]

9.    Timber – Pitbull ft Ke$ha

pitbull+kesha+timber-001.jpg


[PAGE]

10.    Applause – Lady Gaga

lady_gaga_face_1600x1200-001.jpg

Etiketler