İtalya'da şaşırtan deprem kararı

İtalyanlar 'depremi niye bilemediniz' diyealtı bilim adamına altı yıl verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 

İSTANBUL - İtalya'nın L'Aquila kentinde 6 Nisan 2009'da meydana gelen ve 309 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 6,3 büyüklüğündeki depremi öngörememekle suçlanan 7 uzmana, 6 yıl hapis cezası verildi.

Yüksek Riskler Komisyonu'nu üyesi uzmanların depremi önceden tahmin edemeyerek, kasıtsız adam öldürme ve ihmal gibi suçlar dolayısıyla L'Aquila kentinde 7 uzman hakkında bir seneyi aşkındır süren dava sonuçlandı.

L'Aquila Mahkemesi'nden akşam saatlerinde açıklanan karara göre, deprem mahallindekileri depreme karşı uyarmayarak adam öldürmeye neden oldukları iddia edilen dönemin Yüksek Riskler Komisyonu üyeleri Franco Barberi, Enzo Boschi, Mauro Dolce, Bernardo De Bernardinis, Giulio Selvaggi, Claudio Eva ve Gianmichele Calvi'ye, 6'şar yıl hapis cezası ve tüm kamu görevlerinden men cezası verildi.

Savcılık makamının geçen eylül ayında açıkladığı mütalaasında 7 uzman için 4 yıl hapis cezası istenmişti. Mahkemenin birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verildiği için 6 yıl hapis cezasına hükmettiği kaydedildi.

Mahkeme boyunca savunmalarını depremin önceden bilinemeyeceği tezi üstüne kuran uzmanlar, kararın açıklanmasından sonra şaşkınlıklarını ve üzüntülerini gizleyemedi.

Kararın ardından konuşan eski Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) Başkanı Enzo Boschi, kararı ''depresif ve umutsuz'' bir şekilde karşıladığını belirterek, ''Beraat bekliyordum. Halen ne ile suçlandığımı anlamış değilim'' dedi.

Cezaya çarptırılan bir diğer uzman, dönemin Sivil Savunma Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Bernardo de Bernardinis ise ''Tanrı ve insanların, önünde masum olduğumu düşünüyorum'' ifadesini kullandı. Yarından itibaren hayatının değişeceğini kaydeden De Bernardinis, diğer yargı süreçlerinde de kendi sorumluluğunun olduğunun onaylanması durumunda, bunu kabulleneceğini dile getirdi.

2009 yılında L'Aquila kenti ve civarında sıkça gerçekleşen depremler sonrasında, 31 Mart 2009'da yapılan komisyon toplantısında bulunan 7 uzman, kent sakinlerine herhangi bir tehlike olmadığı ve evlerinde kalabilecekleri yönünde tavsiyeler açıklamıştı. Bu tarihten bir hafta sonra L'Aquila'da gerçekleşen 6,3 büyüklüğündeki depremde 309 kişi hayatını kaybetmiş, önemli boyutta maddi hasar oluşmuştu. Depremden sonra Yüksek Riskler Komisyonu'nun kısa süre önce açıkladığı kararlar tartışılmaya başlanmış ve konu yargıya taşınmıştı