7 °C

İzmir'deki orman yangını büyüyor

Rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamayan yangın yayılıyor. Risk taşıyan 3 köy boşaltıldı, çevre illerden ekipler destek için yangın bölgesine geldi. Zarar gören alanın büyüklüğü 600 hektara ulaştı.

İzmir'deki orman yangını büyüyor

ANKARA - İzmir'in Bergama ilçesinde çıkan ve halen süren orman yangını nedeniyle 3 köy daha boşaltılırken, bölgeye Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Muğla orman bölge müdürlüklerinden de ekip gönderildi.

Orman Genel Müdürlüğü yangın harekat merkezinden yapılan açıklamaya göre, Göçbeyli köyü yakınlarında çıkan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan yangına, 10 helikopter, 2 uçak, 40 arazöz, 20 yer ekibi, 10 dozer, 500 yangın işçisi ve 50 teknik elemanla müdahale ediliyor.

Şiddetli rüzgarın devam etmesi nedeniyle zor şartlar altında sürdürülen söndürme çalışmalarına Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Muğla orman bölge müdürlüklerinden de ekipler katılıyor.

Yangın bölgesine çok yakın olan Yukarı Ilgındere ile Aşağı Ilgındere köylerinin ardından, Muratlar, Kozluca ve Yalnızdam köy sakinleri de duman riskinden dolayı tahliye edildi. Köy sakinleri, geceyi geçirmek üzere Göçbeyli ve Bölcek beldelerindeki düğün salonlarına yerleştirildi.

 600 hektar alan zarar gördü

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Bergama ilçesi Göçbeyli beldesi yakınlarındaki ormanlık alanda dün öğleden sonra başlayan yangında 600 hektar alanın zarar gördüğünü tahmin ettiklerini bildirdi.

Vali Kıraç, söndürme çalışmaları devam eden yangınla ilgili incelemede bulunmak üzere bölgeye geldi.

Devletin afetle ilgili çalışma yapan tüm birimlerinin bölgede olduğunu kaydeden Vali Kıraç, 10 helikopter, 1 uçak, 50 arazöz, 11 dozer, 500 işçi, civar köylerinden vatandaşlar, arama-kurtarma birliği ve jandarma ekiplerinin bölgede canla başla çalışma sürdürdüğünü belirtti.

Vali Kıraç, şunları söyledi:

"Dün öğleden sonra küçük bir alanda başlayan yangının bugün 600 hektar civarına ulaştığını tahmin ediyoruz. Söndürme çalışmaları bitmediği için tam tespit edilemiyor. Ormanlık alan, zeytinlikler zarar gördü. Bölgede müthiş bir rüzgar var. Çalışmalar devam ediyor. Akşam boşaltılan Aşağıılgındere ve Yukarıılgındere köylerinde, vatandaşlar evlerine döndü. Rüzgar olduğu sürece, son alev söndürülmeden 'yangın kontrol altına alındı' diyemiyoruz. Ancak canla başla çalışmalar devam ediyor, vatandaşlarımız endişe etmesin."

Yukarıılgındere Muhtarı Rahmi Biber ve köylülerle muhtarlıkta bir araya gelen Kıraç, vatandaşlara "geçmiş olsun" dileğinde bulundu.

Vali Kıraç, 6 ilin orman yangını söndürme ekiplerinin ve Türk Kızılayının bölgede olduğunu, İl Tarım Müdürlüğüne talimat vereceğini, hasar gören tarım alanlarının tespit edileceğini, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla vatandaşların mağduriyetinin giderileceğini söyledi.

Yangının nedeninin tespit edilemediğini belirten Kıraç, genel olarak orman yangınlarına insan faktörünün yol açtığını bildiklerini ifade etti.

Vali Kıraç, köylülerin barınmasına yardımcı olan Göçbeyli ve Bergama belediye başkanlarına teşekkür etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap