11 °C

İzmir'deki patlamada özel eğitim iddiası

Diyarbakır'da yakalanan bir kişinin Irak'taki PKK kamplarında bomba konusunda eğitim aldığı iddia edildi

İzmir'deki patlamada özel eğitim iddiası

İZMİR - İzmir'in Konak ilçesinde geçen hafta meydana gelen patlamayla ilgili sürdürülen operasyonda Diyarbakır'da yakalanan B.S'nin, terör örgütü PKK'nın Irak'taki kamplarında bomba konusunda özel eğitim aldığı iddia edildi.

Diyarbakır'da yakalanarak dün uçakla İzmir'e getirilen B.S'nin, terör örgütünün dağ kadrosunda yer aldığı iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunduğu öğrenildi. Terör örgütünün Irak'taki kamplarında bomba konusunda özel eğitim gördüğü öne sürülen B.S'nin, İzmir'deki bağlantıları nedeniyle bu eylemi gerçekleştirmek için seçildiği, Diyarbakır'da buluştuğu Z.B. ile İzmir'e gelerek keşif yaptığı ve olayı planladığı ileri sürüldü. Otomobile bombayı yerleştirdiği ve düzeneği kurduğu belirtilen B.S'nin, patlatma olayını da yine Z.B. ile birlikte "telsiz" sistemiyle gerçekleştirdiği iddia edildi.

B.S'nin, İzmir'de yakalanan T.S'nin oğlu olduğu belirtildi. Polisin, Cumartesi günü Kadifekale semtinde yaptığı ev aramalarında, bir evde yaklaşık 5 kilogram patlayıcının bomba uzmanı köpekler tarafından bulunduğu öğrenildi. Polis yetkilileri, ele geçen malzemenin, olayda kullanılan patlayıcının kalan kısmı olduğu ve başka bir eylemde kullanılmasının planlandığı ihtimali üzerinde duruyor.

Yetkililer, gözaltında bulunan 9 kişiden 5'inin olayla bağlantılarının tespit edildiğini, sorgularının sürdüğünü, yarın İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edileceklerini bildirdi. İzmir'in Konak ilçesinde, perşembe günü park halindeki otomobile yerleştirilen patlayıcının polisleri taşıyan midibüs ile orduevine ait otomobilin geçtiği sırada patlatılması sonucu 3'ü asker 7'si polis, 16 kişi yaralanmıştı. Olayla ilgili gerçekleştirilen operasyonlarda, B.S, Z.B, G.D, R.S, E.D. Diyarbakır'da, T.S, A.S, C.S. ve M.A. ise İzmir'de gözaltına alınmıştı.

Zanlılara olay yerinde tatbikat

Gözaltına alınan 2 zanlıya sabaha karşı olay yerinde tatbikat yaptırıldı. Alınan bilgiye göre, operasyon kapsamında gözaltına alınan ve olayı gerçekleştirdikleri iddia edilen B.S. ile Z.B, sabaha karşı, patlamanın meydana geldiği Yağhaneler'deki Yeşillik Caddesi'ne götürüldü. Soruşturmayı yürüten savcının da katıldığı, geniş güvenlik önlemleri altında yapılan tatbikatta, zanlılar B.S. ve Z.B'nin otomobili park ettikleri noktadan, bombanın patlatılması ve kaçışlarıyla ilgili detayları anlattıkları öğrenildi. Zanlıların otomobili park ettikten sonra olay yerine hakim noktadaki Halide Edip Adıvar Caddesi'nde kendilerine yer belirledikleri, polis servis midibüsünün geçişi sırasında da bombayı uzaktan kumandayla patlattıkları belirtildi. Patlama sırasında olay yerine yaklaşık 80 metre uzaklıkta oldukları belirlenen zanlıların daha sonra hızla kaçtıklarını bildirildi. Tatbikatın ardından zanlılar, tekrar Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü. İzmir'in Konak ilçesinde, perşembe günü park halindeki otomobile yerleştirilen patlayıcının polisleri taşıyan midibüs ile orduevine ait otomobilin geçtiği sırada patlatılması sonucu 3'ü asker 7'si polis 16 kişi yaralanmıştı. B.S, Z.B, G.D, R.S, E.D. Diyarbakır'da, T.S, A.S, C.S. ve M.A. İzmir'de gözaltına alınmıştı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap